09. 09. 2019 13:02 , článok bol aktualizovaný 09. 09. 2019 19:24 | BRATISLAVA/zg, TASR

Danko odložil debatu o odvolávaní premiéra, opozícia predloží nový návrh

Danko bod o Pellegrinim zaradil na riadnu schôdzu, ako posledný bod.

Premiér Peter Pellegrini.
Premiér Peter Pellegrini. Foto: TASR
Predseda vlády Peter Pellegrini a vicepremiér Richard Raši.
Premiér Peter Pellegrini.
Premiér Peter Pellegrini, v pozadí predseda parlamentu Andrej Danko.

Poslancom sa ani v pondelok (9. 9.) nepodarilo otvoriť mimoriadne zvolanú schôdzu parlamentu. Jej jediným bodom bol návrh na vyslovenie nedôvery Petrovi Pellegrinimu a jeho vláde.

Premiér ešte v piatok (6. 9.) vyhlásil, že on a ani jeho ministri sa schôdze k odvolávaniu neboja. Návrh podala skupina opozičných poslancov. Pre opakovanú neuznášaniaschopnosť pléna sa schôdza presunula z piatka na pondelok.

 

Pri pondelkovom hlasovaní o uznášania schopnosti sa prezentovalo 67 poslancov, pričom na uznáseneschopnosť parlamentu je potrebých 76 hlasov. Predseda parlamentu Andrej Danko odloži hlasovanie o uznášaniaschopnosti o hodinu, teda na 14.00 h. Dodal, že ak sa schôdzu opätovne nepodarí otvoriť, ukončí ju.

Pri hlasovaní o 14.00 h sa v sále prezentovalo iba 68 poslancov a tak schôdzu, ktorá sa ani nezačala, ukončil. Návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi tak preradia ako posledný bod schôdze, ktorá sa začne v utorok (10. 11.).

Predseda vlády Peter Pellegrini a vicepremiér Richard Raši.
Predseda vlády Peter Pellegrini a vicepremiér Richard Raši. Foto: TASR
 

Mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej má byť niekto odvolávaný, sa nedá vyhnúť. Vyhlásil to predseda národnej rady Andrej Danko (SNS). Zároveň pripomenul, že koalícia bola pripravená doplniť hlasy opozičných poslancov, ktorí sú ospravedlnení riadne. Vyhlásil, že za pondelkové neotvorenie schôdze je zodpovedný poslanec Boris Kollár (Sme rodina), ktorý sa pod jej iniciovanie podpísal, ale neprišiel. Zodpovedný je podľa šéfa parlamentu aj poslanec Vladimír Sloboda (SaS), ktorý takisto dal svoj podpis na zvolanie schôdze, no nebol na nej prítomný.

"Schôdza bola riadne zvolaná, nikde však nie je napísané, že za lajdáckosť alebo nekonanie opozičných poslancov môže koalícia. Alebo že je koalícia povinná dodávať hlasy opozícii," pripomenul šéf parlamentu.

Kollár pre TASR reagoval, že z pondelkovej schôdze bol riadne ospravedlnený, pričom za štyri roky vynechal asi šesť dní schôdze. "Som pripravený niesť trest od pána Danka, 30 rokov robím charitu, len preto, lebo som v politike, neprestanem ju robiť," dodal s tým, že je pre natáčanie relácie momentálne v Spojených štátoch amerických a naplánovaná cesta sa už nedala zrušiť.

 

Matovič ohlásil nový návrh

Opozícia chce opätovne iniciovať zvolanie schôdze, na ktorej jediným bodom programu bude odvolanie Pellegriniho (Smer-SD). Zozbierala už 26 podpisov, ďalšie chcú vyzbierať v priebehu dňa. Oznámil to hodinu po schôdzi, ktorú sa nepodarilo otvoriť, líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Igor Matovič a Richard Sulík ohlasujú opätovné zbierane podpisov na zvolanie schôdze na odvolanie premiéra
Igor Matovič a Richard Sulík ohlasujú opätovné zbierane podpisov na zvolanie schôdze na odvolanie premiéra Foto: TASR
 

"V priebehu dneška dozbierame podpisy a odovzdáme ich do podateľne," doplnila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová. Počas pondelkovej mimoriadnej schôdze sa podľa jej slov prezentovalo minimum koaličných poslancov, hoci ich bolo v rokovacej sále prítomných dostatok. Poznamenala, že ide o porušenie demokratických práv opozície.

Predseda SaS Richard Sulík dodal, že Pellegrini ukázal svoju zbabelosť v oblasti konať pri odvolávaní Jankovskej. Dodal, že ako premiér by mal tiež tlačiť na vládnu koalíciu, aby ako celok tlačila na Súdnu radu SR, aby už Jankovská nemohla byť ani sudkyňou. Zdôraznil, že pozíciu sudkyne by po jej medializovaných kauzách zastávať nemala.

Na otázku, prečo nepočkajú do konca riadnej schôdze, kedy sa má odvolanie premiéra prerokovať, Matovič reagoval tým, že prečo by mali čakať. Kauzu už bývalej štátnej tajomníčky mnisterstva spravodlivosti Moniky Jankovskej (Smer-SD) považuje za dôkaz prepojenia mafie na Smer-SD. Dodal tiež, že Jankovská mala pre Mariana Kočnera vybavovať rozsudky za peniaze, preto ju polícia vyšetruje.

 

Reakcie koalície

Poslanci, ktorí sa podpíšu pod mimoriadnej zvolanie schôdze, by na ňu mali prísť. Takto reagovali minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), ako aj poslanec parlamentu Jaroslav Baška (Smer-SD).

"Urobili sme to aj v piatok, pretože sme chceli zistiť, ako sú na tom niektorí poslanci, ktorí sa podpísali pod zvolanie mimoriadnej schôdze na odovolanie predsedu vlády. Ako to vážne myslia s ich podpismi, ktoré dali na zvolanie tejto schôdze," okomentoval Baška neúspešný pokus o otvorenie schôdze.

"Ani podpis, ktorý dajú na zvolanie tejto mimoriadnej schôdze, im nestojí za to, aby na ňu prišli. Pevne verím, že aj tí poslanci, ktorí sa podpísali na zvolanie mimoriadnej schôdze, tam už konečne budú," doplnil Baška.

Premiér Peter Pellegrini, v pozadí predseda parlamentu Andrej Danko.
Premiér Peter Pellegrini, v pozadí predseda parlamentu Andrej Danko. Foto: TASR
 

"Myslím si, že keď to 32 poslancov podpíše, majú psiu povinnosť tu byť. Keď podpisujem takúto vec, presne viem, kedy môže schôdza približne byť," reagoval Sólymos pred novinármi. Za obštrukciu zo strany vládnej koalície by to podľa vlastných slov bral vtedy, ak by boli vzťahy medzi opozíciou a koalíciou korektné.

Opozícia chcela predsedu vlády odvolať preto, lebo nenavrhol odvolať Moniku Jankovskú (Smer-SD) z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, čo sa objavili informácie o jej údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Vláda s odvolaním nesúhlasí, Jankovská komunikáciu s Marianom Kočnerom odmieta a medzičasom vo funkcii skončila.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?