14. 09. 2019 19:27 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kontroverzný "Harabiňák" preverovali odborníci, znalecký posudok už má v rukách vyšetrovateľ

Že na ňom nie je všetko v poriadku si nevšimla ani jedna hliadka, ktorá ho v minulosti zastavila.

Harabiňák.
Harabiňák. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vyšetrovanie známeho slovenského autobusu z prezidentskej kampane sa blíži do finále. Takzvaný „harabiňák" totiž niekoľko mesiacov preverovali odborníci z kriminalistického a expertízneho ústavu. Znalecký posudok už má k dispozícii aj vyšetrovateľ.

Dva úplne odlišné autobusy, avšak jedna značka. Hoci je prenášanie evidenčnej tabuľky z auta na auto protizákonné, tento kúsok dokázal jazdiť po slovenských cestách niekoľko rokov.

Že na ňom nie je všetko v poriadku si nevšimla ani jedna hliadka, ktorá ho v minulosti zastavila. Pozerali sa pritom na Karosu z roku 1987, no papiere mala zo staršej Karosy z roku 1983, ktorá bola už dávno nepojazdná a skončila na dvore.

Majiteľ autobusu po blogerových zisteniach tvrdil, že na autobuse nič nelegálne neurobil a že dokonca aj prestavbu na obytný karavan mal riadne schválenú.

Blogerovi sa ale so skrytou kamerou podarilo od vodiča zistiť, že autobus dokonca ani nebrzdí ako by mal. Dôvodom je trojtonový masív vo vnútri vozidla.

Takýto masív by podľa dopravného konzultanta neschválil majiteľovi žiadny výrobca, to čo do autobusu natlačil, by dokonca neprešlo žiadnou technickou kontrolou na Slovensku.

Žiadosť o prestavbu vozidla však neevidovalo ani ministerstvo vnútra. Autobus preto z prezidentskej kampane stiahli rovno na expertízu.

Za falšovanie a pozmeňovanie identifikačných údajov hrozí pritom väzenie. V tomto prípade však môže mať problémy aj ten, kto nebezpečný vrak pustil na cesty.

Písali sme majiteľovi, či naďalej trvá na tom, že s autobusom nič nelegálne nerobil. Odkázal nám, že odpovie, až keď bude vyšetrovanie ukončené.

Viac v reportáži Braňa Tomagu:

 

 


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?