17. 09. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Čistky v NAKA: Policajti sa ozvali, že sa ich vedenie postupne zbavuje a preraďuje inde

Niektorí z nich boli mimoriadne povýšení a mnohí odmeňovaní. Majú vraj rozpracované prípady aj na medzinárodnej úrovni.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Čistky v elitnom útvare. Do redakcie sa nám ozvali policajti z Národnej kriminálnej agentúry s tým, že sa ich vedenie postupne zbavuje a preraďuje ich na krajské či okresné riaditeľstvá. Väčšinou sú to príslušníci, ktorí pracujú v teréne pre bratislavskú Národnú protidrogovú jednotku. Dokonca hovoria, že týmto krokom znefunkčnia jej chod.

Presuny majú súvisieť s reorganizáciou NAKA, ktorú avizuje policajný prezident už niekoľko mesiacov. Z Národnej protidrogovej jednotky v Bratislave má odísť zo 14 policajtov sedem. Ich tváre vám v reportáži neukážeme a nebude počuť ani ich hlasy. Chcú zostať v anonymite.

Sú to operatívci, teda tí, ktorí pracujú v teréne. Ich úlohou je prichádzať s informáciami, odhaľovať organizované skupiny, ktoré kšeftujú s omamnými látkami a spolupracovať na čistení ulíc od drog aj na medzinárodnej úrovni. Stáli napríklad za nedávnym zadržaním vyše kila heroínu v Hamuliakove, vlani odhalili obrovské marihuanové pole na juhu Slovenska.

Policajti, ktorí sa nám do redakcie ozvali, nerozumejú dôvodom ich preradenia. Argumentujú tým, že poznajú terén, majú roky skúseností a spĺňajú všetky požiadavky pre prácu na Národnej kriminálnej agentúre. Niektorí z nich boli mimoriadne povýšení a mnohí odmeňovaní.

Riaditeľom NAKA sa v máji stal Branislav Zurian. Avizoval, že sa bude snažiť, aby v útvare robili policajti, ktorí vzbudzujú rešpekt nielen odbornosťou i skúsenosťami. "Budem chcieť, aby na NAKA robili naozaj tí najlepší z najlepších," hovoril Zurian ešte v máji tohto roka.

No a práve on spolu so svojím zástupcom a ale aj zástupcom policajných odborárov si dotknutých policajtov zavolal na pohovory. Stalo sa to minulý týždeň. Informovali ich o preradení a dali im podpísať papier. Vraj im povedali, že nespĺňajú odborné predpoklady na prácu v elitnom útvare. Dotknutí policajti z protidrogovej jednotky ale tvrdia, že výsledky majú a robia dosť. Vedenia však tvrdí, že si dali spraviť podrobnú analýzu ich práce a pracujú najmenej z celého Slovenska.

"S poľutovaním musíme konštatovať, že na základe analýz jednoznačne vyplýva, že Národná protidrogová jednotka konkrétne expozitúra Bratislava mala najslabšie výsledky v porovnaní s ostatnými expozitúrami je to osem prípadov, ktoré išli do trestného konania ročne, pri počte 15 pracovníkov, čo je o polovicu menej ako na iných expozitúrach, takže jednoznačne tieto výsledky hovoria za všetko," povedal hovorca policajného prezídia Syn: Michal Slivka.

Policajti tvrdia, že vedenie takto od prvého októbra ochromí chod protidrogovej jednotky v Bratislave. Majú vraj rozpracované prípady aj na medzinárodnej úrovni. Navyše podľa nich sa celkový počet tabuľkových miest v novej organizačnej štruktúre nemení.

"O ohromení tejto jednotky nemôže byť ani reč, pretože nedá sa znefunkčniť niečo, čo nie je funkčné. Naopak tí, čo ostávajú, naďalej pokračujú vo svojej práci a budú doplnení pracovníkmi z NAKA, ktorí sa už venujú drogovej trestnej činnosti, napríklad z Národnej protizločineckej jednotky," pokračoval Slivka.

Tieto čistky sa podľa operatívcov z Bratislavy netýkajú len ich. Má sa to diať aj na iných expozitúrach v rámci celého Slovenska a na iných jednotkách. "Odídu alebo vrátia sa na okresy či na kraje tí, ktorí za tie roky nepresvedčili, že patria NAKA, čo sa očakávalo od ich výsledkov ako od špecializovaného útvaru. Zmeny sa dotknú nielen národnej protidrogovej jednotky ale všetkých jednotiek a je to na základe podrobných analýz, takže bude sa to týkať celej NAKA," dodal Slivka.

Keď ich preradia na okresné a krajské riaditeľstvá, tvrdia, že prídu o veľa. Prvý pol rok im síce budú dorovnávať platy, ale potom so mzdou klesnú - vraj o tri a viac platových tried. Stratia osobný príplatok, a zníži sa aj ten rizikový.

Reportáž nakrúcala Zuzana Ferenčáková

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?