26. 09. 2019 17:17 , článok bol aktualizovaný 26. 09. 2019 18:45 | TRNAVA/TV Markíza

Prekvapivé zistenie o požiari v Trnave: Horeli aj načierno uskladnené barely s neznámou látkou

Následky odstraňujú aj vo štvrtok. V areáli rozdávajú rúška, stále cítiť chemikálie.

Pohroma po požiare v závode v Trnave.
Pohroma po požiare v závode v Trnave. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Mimoriadnu situáciu v areáli bývalých trnavských automobilových závodov majú hasiči už pod kontrolou.

Veľký požiar, ktorý vypukol v stredu v podvečerných hodinách vo výrobnej hale s chemikáliami, už uhasili.

Chýbalo málo a horiace peklo sa mohlo rozšíriť na vedľajšiu budovu s veľmi nebezpečnou horľavinou.

Obrovské plamene do výšky niekoľkých metrov začali šľahať z výrobnej haly krátko pred 18. hodinou. Hasiči museli konať rýchlo. Asi pätnásť kamiónov bazénovej chémie bolo v plameňoch.

O pár minút neskôr už celé okolie zahalil hustý čierny dym. Ten bolo vidieť z diaľnice či dokonca až z Hlohovca, čo je dvadsať kilometrov. Do terénu nasadili 107 profesionálnych a 50 dobrovoľných hasičov.

Ľudia zo zvedavosti povychádzali z domov i z bytoviek na ulicu. Každý chcel vedieť, čo sa deje. Niektorým sa ťažko dýchalo. Kúdoly dymu, množstvo hasičov i policajtov z každej strany neveštili nič dobré.

Keď už bola ulica preplnená zvedavcami, zasiahli policajné hliadky. Všetci museli odísť do bezpečnej zóny.

Asi hodinu po vypuknutí obrovského požiaru na miesto vyslali evakuačný autobus. Ten odvážal ľudí do bezpečia.

Následky požiaru odstraňujú aj vo štvrtok. V areáli rozdávajú rúška, stále cítiť chemikálie. Na miesto zásahu prišlo aj kontrolné chemické laboratórium z Nitry.

Zmeria, či sa v ovzduší nenachádzajú nebezpečné látky. Posledné meranie robili vo štvrtok krátko po štvrtej hodine ráno.

Nám sa podarilo získať zábery, podľa ktorých v hale nehorela iba bazénová chémia, ako tvrdia kompetentní, ale aj barely naplnené neznámou látkou, údajne olejom. Uskladnený mal tam byť načierno.

Podľa našich informácií priestory, ktoré ľahli popolom, mala v prenájme firma z Hlohovca. Tá tvrdí, že o bareloch s olejom nič nevie a všetko, čo tam bolo, mali riadne nahlásené.

Hasiči predpokladajú, že s prácami skončia dnes alebo v piatok. Na mieste boli od rána aj kriminalisti. Polícia už začala trestné stíhanie pre zločin všeobecného ohrozenia.

Viac v reportáži Romana Ruttkaya

 

O ďalšom postupe rozhodne krízový štáb

O ďalšej taktike má večer rozhodnúť krízový štáb, informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Hasiči podľa Farkasovej uskutočňovali likvidačné práce počas celého dňa. Priblížila tiež, že žiadny profesionálny ani dobrovoľný hasič sa doposiaľ pri hasení požiaru nezranil. Lokalizáciu požiaru veliteľ zásahu vyhlásil pred 5.30 h, takmer 12 hodín od vzniku požiaru. Hasiči predpokladali, že k úplnej likvidácii požiaru dôjde počas štvrtka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?