10. 10. 2019 10:05 , článok bol aktualizovaný 10. 10. 2019 17:02 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Prezidentka Čaputová vymenovala nových ústavných sudcov. Tu sú ich mená

Ústavný súd nebol plne funkčný po tom, ako sa deviatim sudcom v polovici februára skončilo funkčné obdobie.

Prezidentka a noví ústavní sudcovia.
Prezidentka a noví ústavní sudcovia. Foto: facebook/Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala nových sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR.

Sú nimi Ladislav Duditš, Libor Duľa, Rastislav Kaššák, Peter Straka, Miloš Maďar a Martin Vernarský. Radoslav Procházka medzi nimi nie je.

Noví ústavní sudcovia.
Noví ústavní sudcovia.
 

Pri tejto príležitosti sa prezidentka prihovorila k ústavným sudcom aj verejnosti. Verí, že noví ústavní sudcovia prispejú k spravodlivosti a dôvere v súdnu moc.

Pri menovaní pripomenula aj excesy sudcov a zdôraznila, že spoločnosť potrebuje dôverovať tomu, že sudcovský stav sa sám dokáže s týmito excesmi vyrovnať. Občanov žiada, aby pri volaní po spravodlivosti boli aj oni spravodliví.

Noví ústavní sudcovia.
Noví ústavní sudcovia. Foto: TV Markíza
 

Parlament zvolil 25. septembra zvyšných štyroch kandidátov na ústavných sudcov, ktorých ponúkol na vymenovanie prezidentke. Jej hovorca koncom septembra reagoval, že výber nových ústavných sudcov Čaputová starostlivo zváži "na základe odbornosti a osobnostných predpokladov".

Ústavný súd nebol plne funkčný po tom, ako sa deviatim sudcom v polovici februára skončilo funkčné obdobie. Chýbalo mu šesť z celkového počtu 13 ústavných sudcov. Poslanci Národnej rady SR napokon zvolili potrebných 18 kandidátov.

 

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) súhlasí s potrebou očistenia justície, o ktorej hovorila po menovaní nových ústavných sudcov prezidentka Zuzana Čaputová. Ako poznamenal, je na sudcovskom stave, aby našiel silu a odvahu vyzliecť z talára tých, ktorí znižujú dôveru v slovenské súdnictvo.

"Sudcovský stav musí nájsť v sebe mechanizmy, aby sa dokázal samoočisťovať, keďže je nezávislý a oddelený od moci výkonnej a parlamentnej. A je na nich, aby našli v sebe silu a odvahu vyzlieť z talára tých, ktorí poškodzujú dobré meno justície a ktorí znižujú dôveru v slovenské súdnictvo," vyhlásil Pellegrini.

redseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vítajú, že Ústavný súd SR je už v kompletnom zložení. Povedali to po tom, ako prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala zvyšných ústavných sudcov, ktorí chýbali na Ústavnom súde.

"Som rád, že Ústavný súd už je kompletne funkčný, že má kompletné zloženie sudcov, že sa dá bojovať so všetkými podaniami, rozhodnúť o nich a že nehrozia žiadne prieťahy, ktoré by ohrozovali ľudí," vyhlásil Danko. Verí v objektívnu nestrannosť sudcov, ktorých prezidentke ponúkla národná rada.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?