20. 10. 2019 18:50 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Podozrenia voči policajtovi z NAKA: Mal sa zapojiť do diskreditácie exšéfa vojenských tajných

Tvrdí to o ňom Roman Mikulec, ktorému súd potvrdil, že žiadne tajné informácie nevynášal.

Mikulec v aute
Mikulec v aute Foto: TV Markíza

Vážne obvinenia voči bývalému funkcionárovi NAKA. Podľa bývalého šéfa vojenskej tajnej služby sa mal tento policajt zapojiť do jeho diskreditácie. Roman Mikulec tvrdí, že za účasť na jeho kompromitácii dostal potom policajt nový flek.

Mikulca zadržali ešte v júni 2013. V jeho aute našli micro kartu, na ktorej mali byť tajné informácie. Práve za to ho roky súdili. On ale tvrdil, že niekto mu ju tam podhodil. Večer pred zadržaním si všimol v okolí jeho auta podozrivé vozidlá. Celé to vnímal ako pomstu za to, že upozornil na tunelovanie vojenskej služby.

Úloha policajta pri prehliadke auta

Mikulec sa až teraz v septembri dočkal oslobodzujúceho rozsudku. No a prehovoril o tom, koho podozrieva. "Bol to príslušník vojenského spravodajstva, ktorý to tam dal a spolupracoval s tým policajtom, ktorý to našiel," povedal Roman Mikulec. Podľa neho mu kartu podhodili bývalí kolegovia. Tí to však odmietajú. No a našiel ju policajt Dionýz Holocsy, starší referent z protikorupčnej jednotky NAKA.

"Ukázalo sa aj dokazovaním v prípravnom konaní alebo pred súdom, že tam nemal de facto podľa súdu čo robiť a on sám sa priznal, že tú prehliadku vykonal spôsobom, ktorá nebola ani štandardná a už vôbec nie profesionálna," spresnil bývalý šéf vojenských tajných.

Školácke chyby

Podľa rozsudku, ktorý má televízia Markíza k dispozícii, Holocsy spravil pri prehliadke Mikulcovo auta množstvo chýb. Nemal na sebe kombinézu a kartu vytiahol roztrhnutou rukavicou. Potom ju ešte vzal do holých rúk. Na karte tak našli len Holocsyho stopy. Na záver ešte priznal, že žiadne školenie o tom, ako má zaisťovať dôkazy, neabsolvoval.

"Len sa pýtam, ako teda takýto človek môže fungovať v policajnom zbore a ako majú ľudia mať dôveru v ten policajný zbor, že teda, keď sa niečo deje, že to bude vykonané tak, ako to má byť vykonané," povedal Mikulec. Dodal, že podľa jeho informácií Dionýz Holocsy dostal neskôr funkciu za odmenu za to, že pri Mikulcovej diskreditácii spolupracoval. 

Dionýz Holocsy.
Dionýz Holocsy. Foto: TV Markíza
 

Policajt vraj dostal funkciu "za odmenu"

Televízia Markíza overovala tieto jeho slová a faktom je, že pol roka po Mikulcovom zadržaní a prehliadke auta, Holocsymu naozaj ponúkli miesto šéfa 1. Oddelenia protidrogovej jednotky v Bratislavskom kraji. Pôsobil tam až do konca spetembra 2019.

Holocsyho sme kontaktovali prostredníctvom mailu. Pýtali sme sa ho na okolnosti nájdenia karty aj na to, či dostal funkciu za odmenu. Odvtedy prešiel takmer mesiac a doteraz na otázky nereagoval. Kedysi pritom nemal problém vystupovať v médiách - ešte ako okresný riaditeľ polície v Komárne.

Holocsy o post šéfa oddelenia prišiel. Po nedávnej reorganizácii elitného útvaru je opäť radovým policajtom NAKA.

"Môžeme povedať, že personálne zmeny sa dotknú aj vami uvádzanej osoby, pričom táto nebude zastávať vedúcu funkciu," potvrdila nám hovorkyňa policajného prezídia Denisa Balogová.

Podozrenia preveruje inšpekcia

No a Mikulcove slová o možných pochybeniach policajta zaujali aj inšpekciu. "Úrad inšpekčnej služby sa preverovaním týchto podozrení začal zaoberať ihneď ako príslušníci úradu o nich nadobudli vedomosť," uviedla Petra Friese z komunikačného oddelenia Ministerstva vnútra SR.

Podľa informácií TV Markíza majú už vyšetrovatelia k dispozícii rozhodnutie súdu a študujú okolnosti kauzy.

Reportáž do Televíznych novín pripravila redaktorka Zuzana Ferenčáková.

 


 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?