23. 10. 2019 19:36 | BRATISLAVA/TV Markíza

Disciplinárny senát dočasne pozastavil sudkyni Monike Jankovskej výkon funkcie

Disciplinárne konanie inicioval minister spravodlivosti Gábor Gál.

Monika Jankovská
Monika Jankovská Foto: TV Markíza

Disciplinárny senát dočasne pozastavil v stredu sudkyni Krajského súdu v Bratislave Monike Jankovskej výkon funkcie.

Senát tak urobil po zverejnení údajnej komunikácie medzi Jankovskou a Marianom Kočnerom, na ktorého podal prokurátor obžalobu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Jankovská si s ním podľa zaistenej komunikácie vymenila vyše šesťtisíc správ.

Vyplýva z nich, že manipulovala sudkyňu Zuzanu Maruniakovú pri rozhodovaní v kauze zmeniek. Z prepisov správ vyplývajú aj ďalšie podozrenia, hlavným dôvodom návrhu na disciplinárne konanie však bolo jej klamstvo o dovolenke v Chorvátsku u advokáta Radomíra Bžána. Disciplinárne konanie voči Jankovskej inicioval minister spravodlivosti Gábor Gál.

„Minister spravodlivosti bol úspešný pri podaní návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudkyne M.Jankovskej. Disciplinárny senát Súdnej rady SR v stredu 23.10.2019 rozhodol o časti návrhu ministra spravodlivosti Gábora Gála, ktorým dočasne pozastavil výkon funkcie sudkyne Krajského súdu v Bratislave a zároveň bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej. Minister spravodlivosti Gábor Gál víta rozhodnutie vrchného sudcovského orgánu," uviedlo ministerstvo.

"Návrh na disciplinárne konanie som podal ako jediný z oprávnených osôb na základe vysoko odborne pripraveného návrhu Sekcie dohľadu MS SR v pondelok a som rád, že už dnes máme prvé rozhodnutie. Verím, že podobne aj ďalšie moje snahy - či už disciplinárne, alebo legislatívne, pomôžu k očiste súdnictva, ktoré to aktuálne mimoriadne potrebuje," zareagoval minister spravodlivosti SR Gábor Gál.

„Dôvodom jeho podania návrhu na disciplinárne konanie voči JUDr. Monike Jankovskej bolo porušenie povinnosti sudcu spĺňať predpoklady sudcovskej spôsobilosti, a to po celý čas trvania funkcie sudcu. Minister spravodlivosti SR Gábor Gál má za to, že predmetný disciplinárny návrh nebol v rozpore s prípadným trestným konaním. Prípadné trestné konanie by sa mohlo vzťahovať na iné skutky sudkyne," dodáva ministerstvo.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?