05. 11. 2019 08:00 , článok bol aktualizovaný 05. 11. 2019 17:00 | BRATISLAVA/kk

Šanta: Nenašiel sa kľúčový svedok, ktorý potvrdil Kočnerovu verziu. Rozsudok zrejme padne tento rok

Kľúčový svedok Fiľo ani Mojto o zmenkách nevedeli.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TASR

V Justičnom paláci pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Vypovedali František Mojto z firmy Telefilm Eurokim, redaktorka Nina Sobotovičová a podnikateľ Milan Fiľo. Mojto aj Fiľo súdu povedali, že o zmenkách sa dozvedeli až z médií. V roku 2000, keď podľa Kočnera a Ruska boli vystavené o nich ani jeden nevedel.

 

Fiľo prišiel na pojednávanie s ochrankou a PR poradcom. Počas výpovede niekoľkokrát zopakoval, že sa nezaujímal o spor medzi Gamatexom a Markízou a tiež, že o zmenkách nevedel. Dozvedel sa o nich až z médií a ostal prekvapený. Na otázku sudkyne Pamely Záleskej, kedy by rozhodne neinvestoval do nejakej firmy, odpovedal: „Keby bola zadlžená."

Fiľo kúpil podiel v Markíze v čase, keď už podľa Kočnera boli vystavené zmenky v prospech Gamatexu.

Práve Fiľa považuje prokurátor Ján Šanta za kľúčového svedka. "Nech si vezmeme akéhokoľvek svedka, nenašli sme žiadneho, ktorý by mal o zmenkách tušenie," povedal Šanta.

Sobotovičová ako študentka žurnalistiky v roku 2015 písala bakalársku prácu o kauze Gamatex. S Kočnerom a Ruskom preto robila o tejto téme rozhovory. Rusko ani Kočner sa Sobotovičovej o zmenkách nezmienili. Naopak, Rusko povedal, že spor medzi Markízou a Gamatexom urovnali tak, že Kočner a Štefan Ágh museli byť spokojní.

Podľa prokurátora Šantu môže definitívny rozsudok padnúť do konca roka.

ONLINE:

16.59 - ONLINE sme ukončili.

16.57 - Hlavné pojednávanie je ukončené. Pokračuje zajtra o 9.00. Predvolaní sú manželia Pavol Varga a Katarína Vargová. Varga bol v minulosti súčasťou firmy Gamatex.

16.52 - Pohovej dočítal rozhovor z bakalárky Sobotovičovej. Reaguje Kočner. Ten tvrdí, že v tomto rozhovore tvrdí presne to isté, čo tvrdí dnes. "No tak asi je to pravda."

16.32 - Pohovej pokračuje v čítaní rozhovoru z bakalárskej práce. Teraz číta rozhovor Sobotovičovej s Ruskom. O zmenkách sa nerozprávajú. Rozoberajú situáciu v Markíze v 90. rokoch a to, ako ozbrojená ruská ochranka vtrhla do Markízy.

16.06 - Kočner sa v rozhovore vyjadruje o Sylvii Volzovej veľmi negatívne. Vraj chcela zmeniť názov televízie Markíza. Jedným z jej návrhov bolo "Unda". "No predstavte si ten mentálny svet človeka, čo navrhne názov pre televíziu Unda," hovoril Kočner Sobotovičovej. Sobotovičová sa Kočnera ďalej pýtala, či niekedy Kočner kontaktoval ľudí z podsvetia v súvislosti s Markízou. Kočner odpovedal záporne. Vraj Volzová bola tá, čo si objednala nejakých Rusov na jeho odstránenie.

15.33 - Čítanie z rozhovoru prerušil Šanta. Podľa neho Pohovej číta nezmyslené a nesúvisiace veci. Žiada súd, aby obhajoba čítala len časti, ktoré sa týkajú falšovania zmeniek. "Sedíme tu unudene, neefektívne, neúčelne," sťažuje sa Šanta. Pohovej reaguje, že aj obžaloba čítala z Threemy veci, ktoré s procesom nesúvisia. Sudca Klemanič dal za pravdu obhajobe a Pohovej číta ďalej.

15.20 - Kočner v rozhovore vysvetľuje, ako prebiehalo konanie na udelenie licencie v 90. rokoch. Tam sa začína spor Ruska so Silošom Pohánkom.

15.15 - Kočnerov právnik Martin Pohovej číta rozhovor Sobotovičovej a Kočnera. Časti, ktoré sú čítané sa zatiaľ netýkajú zmeniek. Kočner Sobotovičovej komentuje situáciu koncom 90. rokov na televíznom trhu.

15.10 - Pojednávanie pokračuje čítaním rozhovoru medzi redaktorkou Ninou Sobotovičou a Marianom Kočnerom. Rozhovor bol súčasťou jej bakalárskej práce.

Marian Kočner a jeho advokát Michal Mandzák.
Marian Kočner a jeho advokát Michal Mandzák. Foto: TASR
 

15.10 - Počas prestávky predstúpil pred novinárov prokurátor Šanta. Povedal, že opäť ďalší deň pojednávania potvrdil, že Kočner s Ruskom zmenky falšovali. Rozsudok by mal podľa neho padnúť do konca roka. "Nech si vezmeme akéhokoľvek svedka, nenašli sme žiadneho, ktorý by mal o zmenkách tušenie," dodal Šanta. Kočnerovu verziu nepotvrdil podľa Šantu ani kľúčový svedok Fiľo.

Súhlasí s ním aj Daniel Lipšic. Podľa neho Fiľo jasne povedal, že keby vedel, že firma má dlhy vo výšky 500 miliónov korún, nikdy by do nej neinvestoval.

14.29 - Výpoveď Milana Fiľa sa skončila.

14.22 - Kočner sa Fiľa pýta, či by bol ochotný súdu ukázať zmluvu, ktorou predal svoj podiel v Markíze Jánovi Kováčikovi. Predsa súdu Emil Klemanič zareagoval: "To je čo za otázka?" Kočner dodal, že podajú procesný návrh, aby Fiľo túto zmluvu predložil.

14.07 - Fiľo sa opäť vracia k obdobiu, keď bola licencia Markízy ohrozená. Hovorí, že Rada mala výhrady, že niekto využíva televíziu na svoj vlastný prospech. Navrhli, napríklad, zmeniť program televíznych novín. "Mali sme byť trošku objektívnejší," konkretizuje. Ale nemyslí si, že výhrady boli mierené na Pavla Ruska.

13.59 - Sudkyňa Záleská sa Fiľa opýtala, čo by bol dôvod na to, aby neinvestoval do nejakej firmy. Jeho odpovedať bola, že keby bola firma extrémne zadlžená. Tým pravdepodobne chcela poukázať na to, že keby Markíza dlhovala Gamatexu milióny v podobe zmeniek, podnikateľ ako Fiľo by do Markízy nešiel. Fiľo patrí medzi najúspešnejších podnikateľov na Slovensku.

13.56 - Šanta namieta Kočnerove otázky. Ironicky hovorí, že Kočner závidí Fiľove zarobené miliardy. Kočner sa Fiľa neustále vypytoval na jeho vstup do Markízy a sumu, za ktorú predal svoj podiel.

Svedok v kauze televíznych zmeniek, podnikateľ Milan Fiľo.
Svedok v kauze televíznych zmeniek, podnikateľ Milan Fiľo. Foto: TASR
 

13.24 - O zmenkách sa Fiľo dozvedel až z médií pred dvoma rokmi. "Nikdy som sa o to nezaujímal, ani som sa nikoho na to nepýtal." S Kováčikom sa nerozprával niekoľko rokov. "Ani ho nemienim kontaktovať," zdôraznil Fiľo.

13.19 - Fiľo hovorí, že Ruska upozornil, že Markíza môže prísť o licenciu. Bolo to približne v roku 2002. "Dostali sa ku mne informácie, že Markíza sa nespráva na trhu tak, ako mala a Licenčná rada jej nemusí predĺžiť licenciu. Bolo to asi hlavne politikou. Veľa ľuďom sa nepáčilo, že pán Rusko vstúpil do politiky." Fiľo si myslí, že Rusko následne predal svoj podiel CME a Markíza úspešne funguje dodnes.

13.12 - Fiľo predal svoj podiel Kováčikovi. Z Markízy definítne odišiel v roku 2006. Hovorí, že nikdy počas svojho pôsobenia nepočul o zmenkách.

13.04 - Fiľo vypovedal už aj pred vyšetrovateľom v prípravnom konaní. Zopakoval to, čo vtedy, že o predmetných zmenkách nič nevedel. Fiľo hovorí, že sa nikdy nezaujímal o spor Gamatexu s Markízou. Prečítal si len pár článkov z médií. Rozprával sa o tom s Jánom Kováčikom koncom 90. rokov. "Pán Kováčik mi len povedal, že uvažuje, že vstúpi do médií. Nič viac." Následne Kováčik s Fiľom vstúpili do firmy ARJ Tá neskôr vlastnila v Markíze podiel.

Milan Fiľo prichádza na súd v kauze zmeniek TV Markíza.
Milan Fiľo prichádza na súd v kauze zmeniek TV Markíza. Foto: TV Markíza
 

12.56 - Milan Fiľo prišiel na súd. Pojednávanie pokračuje o 13.00.

Prokuratúr Ján Šanta a Daniel Lipšic o svedkoch, ktorí podľa nich potvrdili, že nemali vedomosť o zmenkách.

 

11.40 - Súd vyhlásil prestávku do 13.00.

11.33 - Výsluch Sobotovičovej skončil. Súd zatiaľ nevie, či predvolaný Milan Fiľo príde.

 

11.23 - Sobotovičová hovorí, že Rusko jej v rozhovore povedal, že Kočnerova predstava o urovnaní sporu s Gamatexom bolo 30 miliónov korún.

11.17 - Kočner sa snaží spochybniť Sobotovičovej bakalárku. Hovorí, že neoslovila všetky zúčastnené strany kauzy Gamatex. Sobotovičová reaguje, že išlo o bakalársku prácu, na ktorú mala časovo obmedzený priestor. Kočner nepovažuje bakalárku za relevantný dôkaz, pretože vôbec nespomína predmetné zmenky.

Marian Kočner na súde vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti
Marian Kočner na súde vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti Foto: TASR
 

11.09 - Kočner sa Sobotovičovej pýta na jej profesijné zameranie v redakcii denníka SME na jej názory na dianie na Slovensku v 90. rokoch. Nepáči sa mu, že o ňom hovorí ako o mafiánovi. Kočner sa jej spýtal, či sa nebála ich osobného stretnutia.

11.04 - Keď Sobotovičová bakalársku prácu odovzdala, začala sa medializovať kauza falšovania zmeniek. Sobotovičová si chcela z knižnice svoju bakalárku požičať, ale nenašla ju. Médiami vtedy kolovali chýry, že bakalárka zmizla schválne. Bakalárku vraj dodnes nenašla, aj keď ju dekan Filozofickej fakulty ubezpečil, že určite nebola ukradnutá.

10.51 - Sobotovičová hovorí, že Rusko jej nikdy nepovedal presnú sumu, ktorá bola predmetom sporu. Tvrdil len, že spor s Gamatexom uzavrel v roku 2000. Kočner jej povedal, že bol ochotný rozdeliť pohľadávku na viac častí. Kočner jej potvrdil, že spor urovnali. Hovorí, že meno Ernest Valko počas rozhovoru nepadlo.

10.42 - Explicitne som sa opýtala Ruska, ako vyrovnal spor s Gamatexom. Povedal, že keď pohľadávku uznala Sylvia Volzová, urobila to za jeho chrbtom, preto nemal možnosť sa odvolať. Došlo však k procesnej chybe a pohľadávka bola znova poslaná. Tú už Rusko prevzal a odvolal sa. Povedal, že spor vyriešili tak, že boli všetci spokojní," hovorí Sobotovičová.

Svedkyňa, novinárka Nina Sobotovičová.
Svedkyňa, novinárka Nina Sobotovičová. Foto: TASR
 

10.39 - S Ruskom sa stretla tak isto pre potreby bakalárskej práce. Pôvodne mali naplánovaný rozhovor na 13. 2. 2017. Rusko jej však volal, oslovil ju slovom miláčik a trval na tom, aby stretnutie presunuli na 14. 2, čo Sobotovičová ironicky okomentovala, že to bolo na Valentína.

10.35 - Sobotovičová hovorí, že Kočnera oslovila ako respondenta do svojej bakalárskej práce. Najprv bol žoviálny, no potom bol podozrievavý, prečo má študentka záujem písať o kauze Gamatex. Sobotovičová dodáva, že stretnutie s Kočnerom mala vo februári 2017 a medializácia údajných falošných zmeniek začala až v lete 2017. Nakoniec však Kočner s rozhovorom súhlasil.

10.30 - Pojednávanie pokračuje výsluchom Niny Sobotovičovej, ktorá o kauze Gamatex písala bakalársku prácu.

10.14 - Právnička Markízy Lucia Tandlich o Mojtovej výpovedi hovorí, že je to ďalší svedok, ktorý poprel, že hodnota Volzovej podielu bola 200 a viac miliónov korún. Kočner na to hovorí, že pôžička ručila s podielom Volzovej na televíznej licencii. Opakuje, že tá bola vyššia ako 35 miliónov korún.

 

10.02 - Sudcovia Buvala a Pamela Záleská sa opakovane Mojta pýtajú, odkiaľ si bol istý, že pôžička v hodnota 35 miliónov korún sa vyrovná 50-percentnému podielu Sylvie Volzovej. Kočner totiž tvrdí, že Volzovej podiel mal hodnotu až 250 miliónov korún. Mojto tvrdí, že hodnota vysielacej licencie je niekoľkonásobne vyššia ako jeho pôžička. Televízia bez licencie nemôže vysielať.

9.51 - Sudca Ján Buvala sa Mojta pýta, prečo sa rozhodol dať Gamatexu tak výnimočne vysokú pôžičku. "Keď môžem, pomôžem. Ručenie, ktoré mi bolo ponúknuté bolo dostatočné," odpovedal.

9.40 - Výsluch vedie prokurátor Ján Šanta. Mojto hovorí, že o spor medzi Markízou a Gamatexom sa nezaujímal. Informácie mal len z médii. "Snažil som sa ustrážiť len moju pohľadávku. Nič iné ma nezaujímalo." Mojto hovorí, že nekomunikoval ani s Ruskom ani s Ernestom Valkom.

O Valkovi Rusko hovorí, že s ním podpisovali predmetné zmenky. Valko je však už mŕtvy a svedectvo nemôže potvrdiť ani vyvrátiť.

9.33 - Pôžička bola Mojtovi splatená až firmou Forza.

9.26 - Mojto hovorí, prečo dal Markíze pôžičku. "Už v tom období som počul ruchy okolo Markízy. Chceli sme mať vplyv vo všetkých teritóriách, kde sme pôsobili. Chceli sme mať stabilného partnera v stabilnej televízii."

"Ako problém som videl nefungujúci vzťah medzi pani Volzovou a pánom Ruskom. Myslel som si, že som mohol byť stabilizátorom. Cítil som, že keby sa tam niečo stalo a ja by som nastúpil do pozície spoluvlastníka, mohol by som to pozitívne ovplyvniť. Mal som záujem, aby televízia fungovala."

Svedok František Mojto vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti.
Svedok František Mojto vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti. Foto: TASR
 

9.23 - Mojtova firma Telekim Eurokim poskytla koncom 90. rokov pôžičku Markíze vo výške 35 miliónov slovenských korún. Pôžičku vybavovali Kočner a Ágh. Sylvia Klaus-Volzová podpisovala pôžičku ako ručiteľka. "Zo strany dlžníkov mi to bolo prezentované ako hotová vec. Mali pripravenú zmluvu o ručení a to bolo všetko."

9.17 - Mojto vysvetľuje svoje profesijné pozadie. Od 90. rokov intenzívne spolupracoval so súkromnými televíziami. Distribuoval televízne programy pre celú východnú Európu.

9.15 - Mojto hovorí, že o zmenkách nevedel až do roku 2016, keď sa začala celá kauza medializovať. S Kočerom a Štefanom Ághom sa prvýkrát stretol v roku 1998. Kočner s Ághom iniciovali stretnutie za účelom pôžičky. Kočner s Ághom mali vraj ručiť aj 50-percentným podielom Sylvie Volzovej v Markíze.

9.07 - Do pojednávacej miestnosti prišiel svedok František Mojto. Predvolaný bol na návrh obhajoby. Začína sa pýtať Michal Mandzák.

9.06 - Začína sa hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Zúčastní sa na ňom aj Marian Kočner.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?