06. 11. 2019 10:55 , článok bol aktualizovaný 06. 11. 2019 14:27 | BRATISLAVA/TASR

Most-Híd vraj podporí odvolanie Glváča, podľa Čaputovej by mal odísť sám

OĽaNO už zbiera podpisy na zvolanie schôdze.

Béla Bugár a Martin Glváč na archívnej snímke.
Béla Bugár a Martin Glváč na archívnej snímke. Foto: TASR

Most-Híd v prípade zvolania schôdze parlamentu na odvolanie podpredsedu parlamentu Martina Glváča (Smer-SD) z funkcie podporí jej otvorenie.

Pravdepodobne zahlasuje aj za jeho odvolanie. Povedal to predseda Mosta-Híd Béla Bugár po stredajšom stretnutí s Glváčom s tým, že o tom ešte musia hovoriť na klube.

"Keď príde ďalší návrh na jeho odvolanie, klub sa už rozhodne inak, to znamená, že bude hlasovať za otvorenie schôdze. Ešte sme to neprerokovali na poslaneckom klube, ale predpokladám, že bude hlasovať aj za jeho odvolanie," skonštatoval Bugár.

Dodal, že Glváčovi na stretnutí tlmočil stanovisko Mosta-Híd. Glváč podľa jeho slov musí vedieť, ako sa Most-Híd zachová, ak takýto návrh príde. Pripomenul, že po neschválení programu októbrovej mimoriadnej schôdze na Glváčovo odvolanie vysvetlila strana svoj postoj tým, že mu dali čas, aby sa rozhodol sám.

Bugár si myslí, že situácia okolo Glváča škodí nie len jemu, ale aj strane Smer-SD, dodal však, že je to ich vec. "Ale škodí to aj vládnej koalícii, a to je už aj naša vec," podotkol. Bugár poprel, že by ho kontaktoval predseda Smeru-SD Robert Fico, aby zmenil názor. "Aj keby chcel, toto už je neobhájiteľné. Musím povedať: Padni, komu padni," poznamenal.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR
 

Aj prezidentka Zuzana Čaputová v stredu (6. 11.) pred novinármi vyhlásila, že by mal Glváč odísť z funkcie podpredsedu parlamentu. "Myslím si, že by mal odstúpiť z pozície podpredsedu NR SR. Je to predsa len vysoká funkcia a pozícia, druhá najvyššia v zákonodarnom zbore," skonštatovala.

Vzhľadom na vyjadrenia Mosta-Híd je možné, že snaha o odvolanie Glváča (Smer-SD) z pozície by mohla byť na druhý raz úspešná. Pripustil to Gábor Grendel (OĽaNO) s tým, že podpisy už zbierajú. Ak by bola šanca na otvorenie schôdze, podľa slov podpredsedu parlamentu Martina Klusa (SaS) ju podporia aj liberáli. Rovnako to vidí nezaradený poslanec a predseda mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý.

"Vychádzajúc zo stanoviska a verejných vyhlásení predstaviteľov Mosta-Híd to vyzerá tak, že tentoraz by ten návrh mohol byť pri hlasovaní úspešný," povedal Grendel. Ak by dovtedy Glváč sám odstúpil, schôdza by už podľa neho nemala zmysel. Grendel si však nemyslí, že sa Glváč chystá na takýto krok.

"Zachytil som vyjadrenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý povedal, že Glváč nemá dôvod odstupovať. Tým bolo podľa môjho názoru povedané všetko. Teraz je to kľúčová otázka na Most-Híd, do akej miery je ochotný a schopný sa vymedziť voči svojmu koaličnému partnerovi," skonštatoval Klus.

Mimoriadnu schôdzu podľa slov Beblavého podporia aj poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Spolu. "Pán Glváč tam nemá čo hľadať. Myslím si však, že tieto problémy by sa v slušnej krajine mali riešiť tak, že človek odstúpi a nenúti celú krajinu sa tým tri týždne zaoberať," tvrdí.

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz Foto: TVNOVINY.sk
 

Na Glváčovu kritiku podpredsedu Mosta-Híd Ábela Ravasza reagoval Bugár tým, že to nie je len obyčajný úradník. Poukázal na jeho prácu v pozícii splnomocnenca vlády pre rómske komunity. "Navyše, pán Ravasz je aj podpredsedom strany, minimálne to by mal pán podpredseda Glváč rešpektovať," doplnil.

Glváč v utorok (6. 11.) na sociálnej sieti kritizoval Ravasza za jeho vyjadrenia v médiách. "S úžasom sledujem, ako mi neposlanec z Mosta Ábel Ravasz, ktorý nemá za sebou žiadny výsledok, odkazuje, že ak neodstúpim sám z postu podpredsedu NR SR, oni mi pomôžu," uviedol.

Glváč mal v parlamente koncom októbra čeliť odvolávaniu pre jeho údajnú komunikáciu s Marianom Kočnerom. Poslanci však neschválili program mimoriadnej schôdze. Glváč následne informoval, že svoje rozhodnutie oznámi čoskoro. Opozícia avizovala, že bude opätovne zbierať podpisy na jeho odvolanie.

Komunikáciu medzi Glváčom a Marianom Kočnerom cez aplikáciu Viber zverejnil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Tvrdí, že Glváč mal vedieť o viacerých kauzách Mariana Kočnera. Líder OĽaNO tvrdí, že Glváč klamal o tom, že sa s podnikateľom od roku 2012 nestretol.

Glváč tvrdenia odmieta, podal pre ne aj trestné oznámenie. Matovič podľa neho pácha trestnú činnosť, ak zverejňuje jeho údajnú komunikáciu. Trval na tom, že sa s Marianom Kočnerom nestretol od roku 2012. Rovnako poprel tvrdenia vyplývajúce z jeho údajnej komunikácie s Marianom K., zverejnenej Denníkom N, o tom, že si s ním mal dohadovať biznis. Články o Threeme považuje za cielenú diskreditáciu jeho osoby a strany Smer-SD.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?