22. 11. 2019 17:07 | KRAJNÁ POĽANA/TV Markíza

V obecnom zastupiteľstve malej obci zrejme sedí neprávoplatne poslanec

Autentické video poukazuje na realitu ďalšej zo slovenských samospráv.

Peter Gerek.
Peter Gerek. Foto: TV Markíza

Neprávoplatný poslanec, na nezákonnosť upozorňujúca poslankyňa a rozčúlený starosta. Autentické video poukazuje na realitu ďalšej zo slovenských samospráv. Ukazuje, ako by to nemalo byť, no stáva sa.

Rokovanie obecného zastupiteľstva v malej obci pri slovensko-poľskej hranici. Starosta dal poslancovi zložiť poslanecký sľub, ale ozvala sa poslankyňa Mária Drozdová. Upozornila starostu na jeho nezákonný postup.

Pri našom stretnutí vysvetlila, v čom je podľa nej problém. „Ten pán sa zúčastnil obecného zastupiteľstva 27. 9. 2019. Sedel vo vedľajšej miestnosti, ale pri začatí rokovania ho pán starosta zavolal do rokovacej miestnosti a bol tam celé obecné zastupiteľstvo, ale sľub nezložil," spomína si na rokovanie.

„Keďže si nesplnil svoju povinnosť zložiť sľub, má sa za to, že odmietol sľub a tým mu mandát, bohužiaľ, zanikol," tvrdí Drozdová.

Reportérovi Pavlovi Sivákovi sa podarilo získať amatérske zábery zo zastupiteľstva, kde sa incident odohral. Starosta Krajnej Poľany Jozef Feciľak jej na rokovaní oponoval, vraj konal správne.

Starostu sme na úrade nenašli, ale podarilo sa nám s ním spojiť telefonicky. „Pán Gerek zložil zákonom právoplatne sľub, lebo na predchádzajúcom zastupiteľstve sa zúčastnil, ale bol práceneschopný, a preto nebol v zápisnici na prezenčnej listine, ani nikde uvedený, lebo bol iba počas svojej vychádzky," reagoval.

To podľa miestnej poslankyne nič nemení. Opakuje zákon, že poslanec sa poslancom stáva, ak zloží sľub na prvom zasadnutí, na ktorom sa zúčastní.

Podľa starostu Krajnej Poľany sa poslankyňa snaží len škodiť obci a takisto aj jemu ako starostovi obce. "Pani Drozdová nech nikomu neodoberá poslanecké mandáty, lebo ich nikomu nedala," zdôraznil Feciľak.

„Stále na mňa útočí, nedá si povedať, keď ho upozorním, ako v tomto prípade, že niečo ide mimo zákona, ale aj tak to spravil takto," zdôraznila obecná poslankyňa. Starosta jej slová považuje za nezmysel.

Podľa odborníka na samosprávu pochybili starosta aj hlavný kontrolór. Toho však obec aktuálne nemá, čo je problém, lebo práve on má jasnú úlohu. „Aby sledoval dohľad nad zákonnosťou a nad dodržiavaním paragrafov, pretože toto je zo zákona jasne stanovená a vymedzená úloha, ktorá nebola dodržaná,"tvrdí odborník na samosprávu Michal Kaliňák.

Na Krajnú Poľanu sa teraz pozrie prokuratúra, keďže poslankyňa avizuje podanie. Spory vo vedení obce sa zrejme tak skoro neskončia.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?