30. 11. 2019 08:44 | BRATISLAVA/rd

Od prvého sneženia v nižších polohách nás delia hodiny. Dočkáme sa ho v týchto častiach

Už v priebehu soboty sa ojedinele očakávajú snehové prehánky v oblasti severného Slovenska.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Od prvého tohtoročného sneženia aj v nižších polohách nás delia už len hodiny. Už v pondelok ráno bude podľa imeteo.sk na našom území bielo.

Keďže za prechádzajúcim studeným frontom sa k nám od severu dostáva chladnejší vzduch, znižuje sa aj hranica sneženia.

Už v priebehu soboty sa ojedinele očakávajú snehové prehánky v oblasti severného Slovenska.

Tu však hrozí aj poľadovica, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pred ňou vydal výstrahy 1. stupňa pre 13 okresov zo Žilinského, Banskobystrického a Prešovského kraja. Teplotne sa naše územie bude nachádzať v rozmedzí od dvoch do siedmich stupňov.

Kým v nedeľu sa očakáva prevažne jasné až polojasné počasie s teplotami od -1 do +4 a bez zrážok, ďalšia vlna zrážok, tento krát mohutnejšia, nás čaká v noci na pondelok.

Snežiť a pršať by malo začať postupne na celom našom území už po polnoci. Kým Záhorie a oblasť Podunajskej nížiny zrejme zastihne dážď, zvyšok Slovenska od Nitry sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočká sneženia.

Očakáva sa, že do pondelkového poludnia môže napadnúť aj okolo päť centimetrov nového snehu. Ten však bude mokrý a vzhľadom na predpoveď teplôt nad nulou sa bude v priebehu dňa topiť.

Do soboty najviac nasnežilo v Tatrách a Malej Fatre

Najviac snehu pripadlo do soboty vo vysokých polohách Tatier a Malej Fatre. V najvyšších polohách Vysokých Tatier, nad 2000 metrov nad morom, pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS).

"Vo vysokohorských žľaboch a muldách Vysokých Tatier, najmä severnej, severovýchodnej a východnej expozície, sú na staršom snehu naviate snehové dosky a vankúše s výškou snehu od 20 do 50 centimetrov. Uvoľnenie lavíny je v strmom až extrémnom teréne spomenutých orientácií možné pri veľkom dodatočnom zaťažení," upozornil Sedlák.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?