30. 11. 2019 19:00 | DETVA/TV Markíza

Medveď na Podpoľaní skántril 300-kilového býka. Gazdovia žiadajú radikálne riešenie

Mladý býk vraj nemal proti našej najväčšej šelme šancu.

Torzo ovce po nedávnom útoku medveďa na Podpoľaní.
Torzo ovce po nedávnom útoku medveďa na Podpoľaní. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nielen ovce, ale už aj býk. Medveď pod Poľanou skántril 300-kilové zviera. Hoci štát v takýchto prípadoch vzniknutú škodu uhradí, gazdovia z Podpoľania majú medveďov dosť. Žiadajú odstrel.

Mladý býk vraj nemal proti našej najväčšej šelme šancu. Jeho nehybné telo našli na lúke pri jarku, kde sa pásol celé dni.

Necelé dva mesiace dozadu útočil medveď aj u suseda. Zabil tri ovce. Medveď je chránený živočích. Znamená to, že ak spôsobí škodu, štát ju musí preplatiť.

Pri ovciach vychádzajú z tabuliek chovateľského zväzu. Michal Marcinek dostal za každý zabitý kus 75 eur. Podľa neho to nie je nejako veľa, keďže tržná cena sa pohybuje okolo sto eur.

Poškodený gazda či poľnohospodár musí najprv vec ohlásiť okresnému úradu. Obhliadku vykoná pracovník ochrany prírody. Vlani štát vyplatil náhrady škôd vo výške 838-tisíc eur.

Momentálne prebieha nové sčítanie medveďov. Podpoľanci by však chceli reguláciu v praxi, a síce do dvoch rokov odstreliť v ich oblasti hoci aj 50 jedincov.

Ministerstvo tvrdí, že pomôcť regulácii sa dá aj inak, než strieľaním, napríklad treba si vraj vedieť správne chrániť majetok a zabezpečiť kontajnery s odpadom.

Na tom, že na Poľane je medveďov dosť, sa zhodnú všetci. Rozdiely sú v úvahách, ako znížiť ich výskyt v blízkosti ľudských obydlí.

Viac v reportáži Ľuba Fronka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?