11. 12. 2019 13:29 , článok bol aktualizovaný 11. 12. 2019 16:44 | PREŠOV/TASR

V Ľuboticiach pri Prešove pochovali prvú z obetí piatkového výbuchu plynu

Mesto pripravuje byty, do ktorých by časť obyvateľov mohla ísť bývať.

Prvý pohreb po tragédii v Prešove.
Prvý pohreb po tragédii v Prešove. Foto: TVNOVINY.sk

V Prešove je stále mimoriadna situácia. Výbuch plynu pripravil o strechu nad hlavou desiatky ľudí. Obyvatelia okolitých panelákov sa však postupne vracajú domov. Mesto rieši akým kľúčom prerozdelí peniaze zo zbierok pre poškodených.

V Ľuboticiach pri Prešove pochovali prvú z obetí piatkového výbuchu plynu. Mestské zastupiteľstvo si minútou ticha uctilo všetkých osem ľudí, ktorí pri nešťastí zahynuli.

Mestskí poslanci sa dohodli akým spôsobom magistrát rozdelí peniaze z transparentného účtu na ktorom sú  takmer dva milióny Eur. Nebude  dôležité či bol byt poistený alebo nie. Rozhodovať budú štvorcové metre.

„Peniaze stále prichádzajú a bolo by to veľmi komplikované po týždňoch im stále nejakú sumu dávať. Čiže príspevok im chceme dať na nové nehnuteľnosti najneskôr začiatkom budúceho roka,“ primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Zdá sa, že osud paneláku je spečatený. Aj keď ešte nepadlo rozhodnutie o búraní.  Na ceste z Česka je ťažká technika, ktorá sa do najvyšších poschodí zahryzne už vo štvrtok. 

„Stroje idú z Čiech lebo žiaľ na Slovensku ani v blízkom okolí sme nezohnali takýto stroj, ktorý by mal 67 metrov lebo ako viete je zákaz priblížiť sa k bytovému domu lebo hrozí jeho zrútenie,“ pokračovala primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Stav účtu je priebežný a je aktualizovaný denne vždy so stavom účtu z predchádzajúceho dňa. K 10. decembru bol o 11.01 h stav účtu 2 273 762,39 eura.

Každý z obyvateľov už má vyriešené dočasné ubytovanie. Jedenásti sú stále na internáte.

Vyzerá to tak, že obyvatelia okolitých panelákov sa budú môcť konečne vrátiť domov. Čaká sa ešte na vyjadrenie plynárov. Problémom sú však porozbíjané okná, mnohé z bytov sú i naďalej neobývateľné.

Návrat domov však bude pre stovky ľudí ťažkou skúškou. Pri každom pohľade na zdemolovaný panelák príde aj myšlienka na skazu pri ktorej zahynuli ich susedia.

Viac uvidíte v Televíznych novinách

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?