10. 01. 2020 11:38 , článok bol aktualizovaný 10. 01. 2020 15:50 | BRATISLAVA/mm

Autodopravcovia chcú odstaviť celé Slovensko. V pondelok zrejme bude generálny štrajk

V pondelok hrozí generálny štrajk.

Na snímke štrajk Únie autodopravcov (UNAS) na Košickej ulici v Žiline
Na snímke štrajk Únie autodopravcov (UNAS) na Košickej ulici v Žiline Foto: TASR/Erika Ďurčová

Štrajk autodopravcov naberá na obrátkach. V piatok a cez víkend zostanú zablokované viaceré hraničné priechody a dôležité cesty vo viacerých mestách. Situácia sa však vyhrotí v pondelok.

„Pokiaľ sa nám do 15.00 h ministerstvá neozvú a nebudú ochotné rokovať, tak v sobotu a v nedeľu budeme stále stáť... V pondelok potom vyhlásime generálny štrajk," povedal Stanislav Sklala  z Únie autodopravcov Slovenska v piatok doobeda. Jednotlivé ministerstvá už zareagovali.

 

Ministerstvo financií však dnes zopakovalo ponuku zo štvrtka, ktorá by znamenala zníženie sadzieb dane z motorových vozidiel pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 percenta. Zároveň rezort prepočíta, aký dosah na rozpočet by malo zrušenie zdaňovania vreckového pri zahraničných pracovných cestách. Ministerstvo dopravy chce naďalej rokovať, stretnutia by mali pokračovať budúci týždeň.

Štrajk už teraz firmám narobil problémy. "Aj keď sú hlavné príjazdové cesty k nášmu závodu stále zablokované, našli sme spôsoby, ako zabezpečiť naše procesy a udržať závod v prevádzke. Súčasný stav vidíme ako obmedzujúci, ale naši kolegovia z oddelenia logistiky robia všetko pre to, aby bol dopad čo najmenší," napísala hovorkyňa Mondi SCP Martina Piláriková

"Naši zákazníci od nás očakávajú dodávky just in time, čo znamená presne podľa objednávky. Narušenie tohto procesu môže u nich spôsobiť zastavenie výroby, čo by znamenalo rádovo iné škody, než len niekoľkohodinové omeškanie kamiónu. V tom prípade by sme žiadali náhradu vzniknutej škody od organizátorov štrajku," uviedol zas hovorca US Steel Ján Bača. 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?