29. 01. 2020 09:24 , článok bol aktualizovaný 29. 01. 2020 14:26 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Veľký zásah NAKA: Polícia Bödörovi zobrala telefón, nie je však obvinený

Kukláči zasahovali aj u Jankovskej i viacerých sudcov.

Zásah NAKA v dome Norberta Bödöra.
Zásah NAKA v dome Norberta Bödöra. Foto: TV Markíza

Polícia od 06.00 h zasahovala  v byte, v ktorom býva bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. TV Markíza to potvrdili susedia.

Luxusnú nehnuteľnosť pod Bratislavským hradom vlastnia od mája 2019 Jankovskej synovia Na byt nie je zapísaná žiadna ťarcha a podľa listu vlastníctva má Jankovská právo na jeho doživotné užívanie.

 

Podľa našich informácií zásah súbežne prebiehal aj v bydliskách sudcov, ktorým v auguste 2019 zaistili mobilné telefóny. Polícia zasahovala v dome Miriam Repákovej, ale aj iných sudcov, medzi nimi boli aj Andrea Haitová, Denisa Cviková či Vladimír Sklenka.

NAKA zasahovala aj v Nitrianskych Hrnčiarovciach v dome podnikateľa Norberta Bödöra. Polícia mu pri domovej prehliadke zaistila mobilný telefón a iné veci, obvinený však nie je,  informoval jeho právny zástupca Adrián Kucek. Domovú prehliadku podľa slov advokáta u nitrianskeho podnikateľa už ukončili.

Výsledkom podľa Kuceka  nemalo byť nájdenie podozrivých predmetov, policajti si však mali odniesť jeho mobilný telefón a iné nešpecifikované veci. Obvinený Bödör naďalej nie je, prehliadku mu robili v postavení svedka.

 

Kočnerova "opička"

Monika Jankovská odstúpila z funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, čo televízia Markíza získala informácie o tom, že vyšetrovatelia NAKA by mali disponovať vyše tisíckou správ medzi Marianom Kočnerom a ňou.

Kočnerove správy.
Kočnerove správy. Foto: TV Markíza
 

Okrem toho ju kontroverzný podnikateľ označoval v komunikácii s Alenou Zsuzsovou za svoju opičku a písal o tom, že bude riadiť ministerstvo. Dnes už sudkyňa Jankovská ale tvrdí, že sa s Kočnerom nepozná a akýkoľvek kontakt s ním odmietla.

Prečítajte si aj: Údajná komunikácia Kočnera s Jankovskou: Detaily obludnej korupcie v slovenskom súdnictve

Policajti NAKA zaistili Jankovskej mobil ešte 22.8.2019. Spravili to po tom, čo vyšetrovateľ začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci zneužívania právomocí verejného činiteľa, podplácania a prijímania úplatku.

 

Reakcia premiéra na zásah

Predseda vlády Peter Pellegrini zopakoval, že nikto nie je na Slovensku chránenou osobou. Uviedol to v súvislosti s vykonávaním domových prehliadok. „Som veľmi rád, že aj dnes je od rána slovenská verejnosť svedkom, že nikto na Slovensku nie je chránenou osobu a že sa dnes ráno uskutočnila akcia s názvom Hmla,“ uviedol premiér.

Dodal, že on a jeho kolegovia vrátane policajtov a prokurátorov sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej správali zodpovedne, keď sa nenechali vyrušiť mediálnymi tlakmi o tom, že sa nič nevyšetrí. Pellegrini je rád, že môže prezentovať opak, vzhľadom na to, že sú na Špecializovanom trestnom súde podľa neho obžalovaní pravdepodobní vykonávatelia aj objednávateľ vraždy novinára. Dokazovať to má aj stredajšia razia u sudcov. "Nikdy som túto tragickú udalosť nezneužíval na robenie politiky," uviedol premiér s tým, že to skôr robila opozícia, ktorá "tancovala na hroboch obetí". 

Nadácia Zastavme korupciu podáva podnet

Nádacia Zastavme korupciu podáva pre Bonul podnet na Národný bezpečnostný úrad. Podľa nej by mal prísť o previerku. Informuje o tom na facebookovom profile.

BONUL BY NEMAL MAŤ BEZPEČNOSTNÚ PREVIERKU, PODÁVAME PODNET NA NÁRODNÝ BEZPEČNOSTNÝ ÚRAD Bezpečnostná firma Bonul stráži...

Uverejnil používateľ Nadácia Zastavme korupciu Streda 29. januára 2020

Zdroj: Facebook/Nadácia Zastavme korupciu

To by znamenalo, že môže prísť aj o zákazky na stráženie strategických štátnych podnikov. Bonul oficiálne patrí Miroslavovi Bödörovi, otcovi Norberta Bödöra.

Bonul stráži mnoho štátnych budov strategického významu, napríklad Správu štátnych hmotných rezerv, v ktorej skladoch má Slovensko lieky a materiál pre prípad núdze.

NBÚ podnet preverí

NBÚ reagoval tým, že sa zaoberá každým doručeným podnetom. Ak sa zistí, že podnikateľ prestal spĺňať niektorú z podmienok priemyselnej bezpečnosti, môže mu podľa zákona zrušiť platnosť potvrdenia.

"Národný bezpečnostný úrad sa z dôvodu zákonnej prekážky k okolnostiam konkrétnych bezpečnostných previerok verejne nevyjadruje," uviedol v stanovisku NBÚ.

Zdôraznil však, že každým doručeným podaním sa zaoberá a v prípade existencie akýchkoľvek pochybností preveruje všetky zistenia a nové skutočnosti, ktoré získal od štátnych orgánov, médií, prípadne z vlastnej činnosti.

V súlade so zákonom to podľa úradu znamená, že zruší platnosť potvrdenia previerky, ak zistí, že podnikateľ, teda držiteľ potvrdenia o priemyselnej bezpečnosti, prestal spĺňať niektorú z podmienok priemyselnej bezpečnosti alebo hrubým spôsobom či opakovane porušil povinnosti na úseku ochrany utajovaných skutočností.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?