11. 02. 2020 07:00 , článok bol aktualizovaný 11. 02. 2020 15:34 | PEZINOK/Katarína Kiššová

Kauza zmenky: Rusko z pojednávania odišiel so slovami, že všetko je riadené Američanmi

Vývoj sme sledovali minútu po minúte.

Marian Kočner počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek.
Marian Kočner počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek. Foto: TASR

V kauze zmenky boli vytýčené už len dva pojednávacie dni. Utorok (11. 10.) chcela obhajoba využiť na ďalšie dôkazy o nevine. Pavol Rusko a Marian Kočner sa mohli vyjadriť ku všetkým dôkazom, ktoré boli prejednávané v ich neprítomnosti.

Rusko ešte dopoludnia odišiel z hlavného pojednávania. Predtým ale novinárom rozdal kópie svojich podpisov. Povedal, že zo súdu odchádza, pretože všetko je už vopred dohodnuté a riadené Danielom Lipšicom a americkou ambasádou. 

 

Prokurátor Ján Šanta aj právni zástupcovia Markízy však už dokazovanie považujú za dostatočné a v najbližšej dobe očakávajú rozsudok senátu Emila Klemaniča.

Rusko a Kočner čelia pred Špecializovaným trestným súdom žalobe z toho, že na základe falošných zmeniek vymáha Kočner od televízie Markíza 69 miliónov eur.

Na poslednom pojednávaní (10.2.) vypovedali dvaja znalci. Erika Straková pred súdom povedala, že Ruskove podpisy na zmenkách sú z obdobia po roku 2013. Naopak, český znalec Milan Nouzovský namietal, že neexistuje písmoznalecká metóda, ktorou sa dá jasne určiť dátum vyhotovenia podpisu.

Sudca Klemanič avizoval, že procesné strany by sa mali v najbližších dňoch pripraviť na záverečné reči.

ONLINE

15.20 - ONLINE prenos sme ukončili.

15.19 - Na otázky novinárov odpovedal aj Marek Para, advokát Pavla Ruska. Zopakoval, že naďalej trvajú na predvolaní ako svedka ich znalca.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Utorok 11. februára 2020

15.14 - Prokurátor Úrad špeciálnej prokuratúry Ján Šanta považuje Ruskovu neprítomnosť na hlavnom pojednávaní za „brutálne" naťahovanie času. Odmietol sa vyjadriť k navrhovanej výške trestu pre obžalovaných a je presvedčený, že záverečné reči v kauze sa za deň nestihnú. „Moja bude vecná, výstižná a zaujímavá," vyhlásil.

14.59 - Advokát TV Markíza Daniel Lipšic sa vyjadruje k zmenkám a atramentu na nich. Myslí si, že Kočner a Rusko nemali zle vymyslený plán. „Mysleli si, že podvod bude nepriestrelný a mohli si myslieť, že zločin bude dokonalý," vyhlásil Lipšic.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Utorok 11. februára 2020

14.53 - Senát ukončil na dnes hlavné pojednávanie a o navrhovaných dôkazoch musia rozhodovať dlhšie. Výsledok oznámia až zajtra.

14.48 - Senát sa išiel poradiť.

14.47 - Prokurátor Ján Šanta hovorí, že podľa neho je už dokazovanie dostatočné a myslí si, že predvolávať ďalších svedkov už nie je nevyhnutné a žiada senát, aby odmietol vykonať dôkazy žiadané obhajobou.

14.39 - Sudca Klemanič vyzval procesné strany, aby navrhli doplnenie dokazovania.  Prokurátor ani právnici Markízy už nechcú predvolať žiadneho svedka ani čítať dôkazy. Naopak, Kočnerovi a Ruskovi právnici navrhujú ešte predvolať znalca Geralda Laporteho, Sylviu Volzovú a Frederica Thomasa Klinkhammera, exriaditeľa CME.

Para tiež žiada predvolať znalkyňu Alexandru Saxovú a chce aj konfrontáciu Viery Ruskovej a Jána Kováčika.

14.37 - Senát ukazuje procesným stranám orginál predmetných zmeniek. Hovorí, že sa podarilo zohnať len dve zmenky.

14.20 - Kočner dokončil svoju výpoveď. Senát vyhlásil prestávku.

13.56 - Kočner hovorí, ako presadil Václava Miku na poste generálneho riaditeľa Markízy. Hovorí, že s Mikom bol v bežnom kontakte a chcel s ním oslavovať, keď sa stal riaditeľom.

Pred súdom vypovedal aj Mika . Aj on poprel, že by vedel o zmenkách. Dodal, že keby o nich vedel, tak by si premyslel, či bude v Markíze pracovať.

13.46 - Kočner sa vyjadruje k výpovedi bývalej členky Licečnej rady Anny Hausknotzovej. Tá pred súdom opisovala , ako sa Gamatex dostal k pohľadávke Siloša Pohánku voči Markíze. Pohánka predal Kočnerovi a Ághovi pohľadávku za jednu korunu.

Hausknotzová uviedla, že Pohánka jej povedal, že pohľadávku predal s pištoľou pri hlave. Kočner to odmieta. S Pohánkom vraj boli kamaráti a nikdy sa mu nevyhrážal. Pohánka sa mal potom objaviť aj po Kočnerovom boku, keď prišli do Markízy v spomínamom roku 1998.

13.18 - Kočner sa obhajuje, že nikdy nezasahoval do spravodajstva Markízy, ani nikoho do ničoho nenútil. Reaguje tak na výpovede svedkov, ktorí tvrdia, že Kočner prišiel do Markízy v roku 1998 aj s ozbrojenou ochrankou. "Redaktori aj moderátori môžu potvrdiť, že si mohli vysielať, čo chceli," povedal Kočner.

13.04 - Po prestávke opäť pokračuje pojednávanie. Kočner sa vyjadruje k výpovedi Radky Doehring , bývalej finančnej riaditeľky Markízy. Ani ona o zmenkách nič nevedela. Kočner opakuje to, čo hovorí o mnohých svedkoch: o zmenkách ani nemala vedieť.

"To nie sú televízne zmenky, ani markízacke zmenky. To sú zmenky Pavla Ruska," dodal Kočner.

11.44 - Senát vyhlásil prestávku do 13.00. Kočnerova výpoveď bude potom pokračovať.

11.41 - Prokurátor Ján Šanta má výhrady voči Kočnerovej výpovedi. Hovorí, že Kováčik očividne leží Kočnerovi v žalúdku. "Toto je zneužívanie práva," vyhlásil Šanta. Kočner sa podľa neho odkláňa od pojednávanej veci. Teraz napríklad hovorí o Blaškových zmenkách.

Prokurátor Ján Šanta počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek.
Prokurátor Ján Šanta počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek. Foto: TASR
 

V roku 2003 Rusko, už ako minister hospodárstva, podpísal 11 zmeniek po 9,5 milióna korún. Tie vystavil podnikateľovi z oblasti energetiky, dnes už nebohému, Ľubomírovi Blaškovi a mali byť vyplatené od októbra 2003 do augusta 2004. Blaško zomrel v júni 2004.

11.39 - Kočner odbočil k inému trestnému konaniu. Predseda senátu Emil Klemanič ho upozornil, aby hovoril k veci.

11.36 - Kočner sa opäť rozrozprával. Hovorí detaily o obchodoch s Kováčikom či so Sylviou Volzovou. Právnik Markízy Daniel Lipšic ho upozornil, že sa už opakuje. Kočner sľúbil, že sa svoju výpoveď pokúsi zostručniť.

11.15 - Kováčik podľa Kočnera chce žiť v tomto štáte a nechce byť napádaný médiami, preto bol na hlavnom pojednávaní opatrný. Napriek tomu podľa Kočnera potvrdil, že sa Valko stretával s Ruskom.

Valko to vraj v tej dobe nemohol oficiálne potvrdiť, pretože advokát bol členom licenčnej rady a bol by teda v konflikte záujmov, pretože rada rozhodovala o licencii Markízy.

Kočner poukazuje na to, že Kováčik vypovedal inak pred vyšetrovateľom a inak pred súdom. Kováčik priznal, že mu Rusko hovoril o nejakom záväzku, ale Kováčik ho považoval za jeho osobný dlh a viac sa o to nezaujímal.

Marian Kočner počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek.
Marian Kočner počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek. Foto: TASR
 

11.00 - Kočner hovorí, že 80 miliónov korún, ktoré CME vyplatilo Gamatexu, nestačilo na vyrovnanie dlhu. "Niečo sme museli dostať hneď a na niečo sme si počkali," povedal Kočner.

10.49 - Rusko sa ešte pred odchodom zastavil pri novinároch a rozdáva im kópie svojich podpisov. Povedal, že zo súdu odchádza, pretože všetko je už vopred dohodnuté a riadené Lipšicom a americkou ambasádou.

 

 

Podpisy, ktoré rozdal novinárom Pavol Rusko.
Podpisy, ktoré rozdal novinárom Pavol Rusko. Foto: Pavol Rusko
 

Podpisy, ktoré rozdal novinárom Pavol Rusko.
Podpisy, ktoré rozdal novinárom Pavol Rusko. Foto: Pavol Rusko
 

Na zmenkách sa vraj naschvál podpísal inak, aby sa mohol brániť pred ukrajinskou ochrankou, ktorá nemala vedieť, že Gamatexu vypláca 500 miliónov korún.

10.46 - Kočner hovorí o Kováčikovej výpovedi. Ten pred súdom povedal, že o zmenkách nevedel a keby vedel, nemohol by vstúpiť do Markízy. Kočnerovi sa to nepozdáva. Podľa Kočnera zmenky nemohli byť právnou prekážkou, aby Kováčik kúpil podiel v Markíze. Dodáva však, že o zmenkách nemusel vedieť.

10.34 - K dôkazom a výpovediam sa teraz vyjadruje Kočner. Hovorí, že 500 miliónov korún na zmenkách neboli taká horibilná suma, ako sa môže zdať. Podľa Kočnera bol Ruskov vtedajší ročný profit zo zisku z Markízy a iných spoločností okolo 130 miliónov korún.

10.25 - Senát jeho žiadosti vyhovel a Rusko odchádza.

10.23 - Rusko požiadal senát, aby pojednával v jeho neprítomnosti. Hovorí, že tento súd nie je spravodlivý a je tendenčný. Je presvedčený, že všetky návrhy obhajoby boli zamietnuté. "Dovoľte mi, sa vzdialiť," povedal.

Ďalšieho dňa pojednávania, vrátane záverečných rečí sa už chce zúčastniť.

10.03 - Podľa Ruska bola výpoveď Oľgy Valkovej exmanželky Ernesta Valka, nezmyselná. Tá tvrdila, že nevedela, že by mal Valko spolupracovať s Ruskom. To podľa Ruska ešte neznamená, že s ním naozaj nespolupracoval. Rusko tvrdí, že práve Valko mu právne radil pri podpise zmeniek.

10.00 - Rusko hovorí, že Threema je nezákonne získaný dôkaz a je ním aj manipulované. "To, čo je tam písané je lož. Účelová a manipulovaná," dodal.

9.57 - Rusko komentuje výpoveď Milana Fiľa. Ten pred súdom povedal, že keby vedel, že Markíza má zmenky v takej vysokej hodnote, nikdy by do nej nevstúpil. Rusko hovorí, že on ani fakticky do Markízy nevstúpil, len kúpil podiel. Fiľo bol podľa Ruska človek, ktorý vedel, aké sú v Markíze pomery.

Fiľo je podnikateľ, ktorý vlastní aj papierne v Ružomberku.

Marian Kočner a jeho advokát Michal Mandzák počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek.
Marian Kočner a jeho advokát Michal Mandzák počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek. Foto: TASR
 

9.53 - Rusko sa vyjadruje k výpovedi Ivana Cvika. Ten pred súdom hovoril o tzv. piatej zmenke. Bola v obehu v roku 2017 a Cvik ju vraj ponúkal podnikateľom a politikom. Rusko však tvrdí, že Cvik klamal a žiadne piata zmenka neexistovala.

9.51 - O Tóthovej výpovedi hovorí, že bola naučená, zmanipulovaná a vopred naučená. Podľa Ruska je to u príslušníkov tajnej služby bežné.

9.40 - Ruskovi sa nepáči, že výpoveď Petra Tótha má väčšiu váhu ako napríklad výpoveď Viery Ruskovej. Podľa Ruska aj Tóthova výpoveď stála len na tom, že mu niečo Kočner povedal. "Po chodbách potom počúvam, že všetci svedkovia, ktorí vedeli o zmenkách sú mŕtvi. Nie je to tak," hovorí Rusko.

9.34 - Rusko ďalej komentuje výpoveď Petra Tótha. Hovorí, že klamal. Rusko hovorí, že o zmenkách vedel advokát Ernest Valko, Štefan Ágh a Marian Kočner. Kým Valko je už mŕtvy, Ágh a Kočner sú obžalovaní z ich falšovania. Rusko však dodáva, že o zmenách vedeli aj Ján Kováčik, Viera Rusková a Peter Tóth. Navrhuje preto ich vzájomnú konfrontáciu.

9.31 - Rusko sa vyjadruje k výpovedi Zuzany Ťapákovej. Hovorí, že jej výpoveď pred súdom bola zbytočná. Ťapáková ako bývalá riaditeľka Markízy povedala, že o zmenkách nevedela. Rusko dodáva, že Ťapáková o zmenkách nemala vedieť, pretože neboli v účtovníctve. To ale nie je dôkaz toho, že exekúcia na Markízu nebola.

Rovnako vypovedali aj Matthias Settele a Václav Mika. "Ich výpoveď je absolútne irelevantná. O zmenkách vedieť nemohli," dodal Rusko.

9.24 - Kočner komentuje včerajšiu výpoveď znalca Milana Nouzovského. Zopakoval jeho výrok, že sa počas svojej profesionálnej kariéry nestretol s tak jednoznačným záverom v znaleckom posudku, aký mal posudok Eriky Strakovej.

"Závery pána znalca Nouzovského sú pre mňa hodnovernejšie ako závery pani Strakovej," uzavrel Kočner.

Znalkyňa Straková vo svojom posudku dospela k záveru, že podpisy na zmenkách boli vyhotovené po roku 2013 a nie v roku 2000, ako tvrdia obžalovaní.

9.22 - Rusko svoju výpoveď ukončil. K slovu sa dostal Marian Kočner.

9.21 - Rusko hovorí, že neľutuje svoje rozhodnutie podpísať Gamatexu zmenky. "Po dvadsiatich rokoch to vyzerá divne, ale boli sme v ohrození života. Napriek riziku to bolo dobré rozhodnutie. Markízu sme udržali a v tom čase sa nikomu nič nestalo," dodal Rusko.

9.19 - "Polícia aj vlády sa nám smiali. Aj Mečiarova aj Dzurindova. Boli sme na to sami," hovorí Rusko. Dodáva, že v tom čase by podpísal aj 20 aj 30 miliónov dolárov pre Gamatex, pretože mu išlo o záchranu Markízy.

9.16 - Rusko vysvetľuje, ako došlo k samotným podpisom na zmenkách. Nezvykol sa podpisovať celým menom, ale chcel si byť istý, aby bolo jasné, že to podpisuje on, tak sa podpísal celým menom. Schválne sa podpísal inak ako zvyčajne.

9.12 - "Všetky skupiny podsvetia sa tešili, že získajú Markízu," vyhlásil Rusko. Zároveň dodal, že musel Gamatexu vypísať zmenky, hoci vedel, že to nikto nepochopí a podpísal ich poza chrbát všetkým. Ak by podsvetie vedelo, že Gamatexu dá 500 miliónov korún, čongrádyovci by ho vydierali a bol by v ohrození. Podľa Ruska inak nemohol zachrániť licenciu.

9.08 - Rusko hovorí, že človek môže mať rôzne motivácie, prečo sa podpisuje iným spôsobom. Hovorí, že v roku 2000 bola licencia Markízy ohrozená a mohla prejsť na firmu Gamatex. Podľa Ruska hrozila Markíze exekúcia a strata licencie, bol tak pod veľkým tlakom.

"Bol som presvedčený, že licencia je pripravená na prechod. Mal som v júni 2000 dve možnosti: pozerať sa na to a verte, že sme boli presvedčení, že Markíza by o licenciu prišla. Druhá možnosť bola, že Gamatex licenciu nezíska a vyhlási sa nové výberové konanie na licenciu," vysvetľuje Rusko.

9.05 - Rusko sa vráil k včerajšiemu výsluchu svedkyne Eriky Strakovej. Opäť ukazuje svoje podpisy a hovorí, že má rôzne podpisy a nie je možné ich na základe jasných kritérií zaradiť do obdobia.

9.03 - Predseda senátu Emil Klemanič otvoril hlavné pojednávanie. Na stoličke pre svedkov sedí Pavol Rusko. Ide sa vyjadriť k rôznym dôkazom, ktoré boli počas celého pojednávania prezentované.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?