21. 02. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Dva roky po vražde Jána a Martiny: Ich smrť zmenila Slovensko na lepšiu krajinu

Rodičia zavraždených snúbencov veria, že všetci tí, ktorí ublížili ich deťom, dostanú, čo si zaslúžia.

Dokument o vražde Jána Kuciaka a snúbenici Martine získal významnú cenu
Dokument o vražde Jána Kuciaka a snúbenici Martine získal významnú cenu Foto: Profimedia.sk

Dva roky, ktoré zmenili Slovensko. Vražda Jána Kuciaka spôsobila zemetrasenie v politike, justícii aj prokuratúre.

Pre likvidáciu investigatívneho novinára a jeho snúbenice síce stoja už údajní vrahovia pred súdom, no vyšetrovatelia stále rozplietajú ďalšie zločiny, za ktorými mohol stáť Marian Kočner.

Bol to pre nich jeden z najťažších dní po vražde ich detí. Rodičia Jána Kuciaka a mama Martiny Kušnírovej sa po dvoch rokov prvýkrát pozreli do očí tým, ktorí majú mať na rukách krv ich blízkych.

Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó sa prvýkrát postavili pred senát špecializovaného trestného súdu 13. januára.

Miroslav Marček vypovedal niekoľko hodín. Podrobne opísal, čo sa malo v dome diať. Rodinám sa ospravedlnil.

 

Jeho verzia však v niektorých detailoch nesedí. Tvrdí, že Jána zastrelil na chodbe, hneď ako mu otvoril dvere. Telo novinára však našli na schodoch do pivnice.

Marčeka vyčlenil senát na samostatné konanie. O jeho treste majú rozhodnúť v apríli. Svoj osud už spoznal Zoltán Andruskó. Ten mal byť spojkou medzi objednávateľmi a vykonávateľmi. Dostal 15 rokov, hoci pôvodne chcel menej. V tomto procese má postavenie svedka. Tvár neukazuje, vždy ho kryje kukla.

Obhajoba spochybňuje jeho slová. Niektorí tvrdia, že svedectvo Andruskóa je vykonštruované.

Cesta k súdnemu procesu však nebola jednoduchá. Špeciálny tím vyšetrovateľov i operatívcov po nich pátral niekoľko mesiacov. Analyzovať museli množstvo dát, hľadali svedkov. Po siedmich mesiacoch prišiel zvrat.

Kým dovtedy bolo množstvo verzií, kto za zločinom môže stáť, prišlo prekvapenie. Zadržali mužov z južného Slovenska, o ktorých dovtedy nikto nič netušil.

Na druhý deň si išli po Alenu Zsuzsovú - tlmočníčku z taliančiny a volavku Mariana Kočnera. Kontakty s ňou nakoniec priznali viacerí, niektorí opustili svoje vysoké funkcie.

Na scéne sa potom objavil spolupracovník a priateľ Mariana Kočnera - exsiskár Peter Tóth. Prehovoril o motákoch, Alene Zsuzsovej, lustrovaní či sledovaní novinárov.

Práve on priniesol policajtom kľúčový dôkaz - telefón Mariana Kočnera, ktorý vyplavil množstvo špiny. Mapuje jeho kontakty na politikov aj justíciu, čo už stálo miesto viacerých sudcov a prokurátorov.

Policajti preverujú podozrenia na trestné činy dodnes. V tom smútku a prázdnote v srdci majú teraz obe rodiny dôvod na trochu radosti. Narodil sa im vnúčik. „Je to taký balzam na dušu, také pohladenie po tom, čo sme prežili a prežívame," uviedla Jana Kuciaková.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?