11. 03. 2020 11:35 | BRATISLAVA/TASR

Hodnotenie pacientov: Pozrite si rebríčky najlepších a najhorších nemocníc

Pacienti sú s úrovňou nemocníc každým rokom spokojnejší.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Pacienti sú s úrovňou slovenských nemocníc každým rokom spokojnejší. Vyplýva to z hodnotenia takmer 6500 poistencov súkromnej zdravotnej poisťovne (ZP) Dôvera. O výsledkoch informoval na tlačovej konferencii v stredu jej generálny riaditeľ Martin Kultan.

Rebríček zdravotníckych zariadení ZP Dôvera vznikol po 14. raz. Priemerná dosiahnutá známka 1,56 je podľa Kultana najlepšou za posledné roky. Spomedzi fakultných nemocníc dostala najlepšiu známku od poistencov Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove.

Rebríček fakultných nemocníc

FAK.jpg

Nemocnica, ktorá si pred piatimi rokmi vyslúžila najhoršie hodnotenie, sa tak podľa slov generálneho riaditeľa dostala na vrchol rebríčka. Po nej nasledovali v najlepšom hodnotení bratislavský Národný ústav detských chorôb a Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici.

"Pacienti nehodnotili odbornosť lekárov alebo použité liečebné metódy, pretože tomu zväčša nerozumejú. Sústredili sa na kvalitu ubytovania, prístup personálu a subjektívny pocit zlepšenia zdravia po prepustení s odstupom času," komentoval Kultan.

Podľa jeho slov z prieskumov vidno, že niektoré nemocnice sa svojou usilovnosťou dostávajú v rebríčku vyššie a mnohé kvalitné zariadenia si udržujú priazeň pacientov. Dobrou správou je podľa Kultana aj zlepšenie celkovej priemernej známky od pacientov.

Spomedzi všeobecných nemocníc bola pacientmi najlepšie hodnotená Nemocnica s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi. Nasledovali Ľubovnianska nemocnica v Starej Ľubovni a bratislavská Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia.

Rebríček všeobecných nemocníc

VS1 1.jpg vs1 2.jpg

V kategórii špecializovaných zdravotníckych zariadení najlepšie v hodnotení pacientov obstál Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni. Nasledovali CINRE Bratislava a bratislavský Onkologický ústav sv. Alžbety. Najmenej boli pacienti v tejto kategórii spokojní s Psychiatrickou nemocnicou profesora Matulaya v Kremnici.

Rebríček špecializovaných nemocníc

SP1.jpg

Najhoršie hodnotenia v rámci ostatných zariadení mali Kúpele Štós, najlepšie hodnoteným v kategórii ostatné zariadenia skončil opätovne Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb Dolný Smokovec.

Rebríček ostatných nemocníc

OST.jpg

Prísnejšie v hodnotení boli pacientky - ženy, ktoré v rámci minulého roka v hodnotení dávali známku 1,58. Najkritickejší hodnotitelia sa pohybovali vo veku od 25 do 30 rokov s priemernou známkou 1,75. Najmenej kritickí boli pacienti vo veku od 61 rokov do 100 rokov.

V rámci krajov sú s úrovňou nemocníc najspokojnejší obyvatelia Bratislavského kraja a Prešovského kraja s priemernou známkou 1,48. Najmenej spokojní boli obyvatelia Trnavského kraja s priemernou známkou 1,71.

Pacienti hodnotili oddelenia ako kardiológia, otorinolaryngológia (ORL), medicína drogovo závislých, pneumológia a ftizeológia, fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, ortopédia, oddelenie dlhodobo chorých, chirurgia, urológia, psychiatria, vnútorné lekárstvo, úrazová chirurgia, neurológia, gynekológia a pôrodníctvo a pediatria.

So zdravotnou starostlivosťou, s lekármi a so sestrami boli pacienti najspokojnejší v Inštitúte nukleárnej a molekulárnej medicíny v Košiciach, najmenej v Psychiatrickej nemocnici prof. Matulaya v Kremnici. S ubytovaním, stravou a upratovaním boli spokojní najväčšmi v Národnom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci, najmenej v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch.

Zdravotnícky personál a zlepšenie zdravotného stavu po prepustení vnímali pacienti v Mammacentre sv. Agáty ProCare v Banskej Bystrici, najmenej v Psychiatrickej nemocnici prof. Matulaya v Kremnici.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?