16. 03. 2020 13:24 , článok bol aktualizovaný 16. 03. 2020 16:12 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Prezidentka vymenuje Matovičovu vládu v sobotu, súhlasila so všetkými menami ministrov

Predtým sa uskutoční ustanovujúca schôdza nového parlamentu.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes stretla s odchádzajúcim predsedom vlády Peterom Pellegrinim a dezignovaným premiérom a predsedom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom.

Oznámila, že ustanovujúca schôdza bude v piatok a v sobotu vymenuje aj novú koaličnú vládu. Čaputová potvrdila, že akceptovala všetky mená, ktoré jej budúci premiér predložil.

"Kompletný zoznam som dostala doobeda, ku každej z uvedených pozícií je uvedené jedno meno," povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Matovič doplnil, že mená chce zverejniť na utorkovej tlačovej konferencii.

Prezidentka ocenila, že dosluhujúci aj nastupujúci premiér deklarovali spoluprácu a konštruktívny prístup pri odovzdaní a prevzatí moci. "Som rada, že sme sa zhodli, že odovzdanie a prevzatie moci prebehne v absolútnej spolupráci a konštruktívne," vyhlásila s tým, že všetci si uvedomujú, v akej situácii sa Slovensko nachádza v súvislosti s novým koronavírusom.

TIP: Nová vláda si rozdelila posty. Politológ ukázal prstom na víťaza rokovaní

Pellegrini chce podľa svojich slov uistiť verejnosť, že odovzdanie moci bude prebiehať na úrovni a slušne. "Nastupujúcim ministrom aj nastupujúcemu pánovi premiérovi odovzdáme úrady s plne personálne vybaveným chodom, s ľuďmi, ktorí budú môcť okamžite nasledujúci deň už pod ich novým vedením pokračovať v rozbehnutých procesoch, aby nedošlo k žiadnemu prerušeniu prác a aby nikto nemohol mať pocit, že niekto chce škodiť novej vláde. V tieto dni a v týchto ťažkých časoch musí ísť politika bokom," skonštatoval Pellegrini.

Po podaní demisie budú podľa jeho slov všetci členovia dosluhujúcej vlády pripravení odovzdať vedenie novej vláde. Dodal, že budú aj naďalej nastupujúcim ministrom k dispozícii, keby potrebovali pomoc či radu.

"Som veľmi rád spoločnej dohode, že prechod moci bude čo najplynulejší, aby sme zabezpečili čo najväčší prísun informácií pre našich budúcich ministrov, ktorí budú zodpovední za zvládnutie krízovej situácie," poznamenal Matovič.

Deklaroval, že jediným záujmom novej vlády je postarať sa o situáciu s novým koronavírusom. Nechcú preto hneď po nástupe robiť personálne zmeny na úradoch, podľa jeho slov sú pripravení s pracovníkmi spolupracovať a požiadať ich o súčinnosť. "Pevne verím, že spoločne to zvládneme," dodal.

Zľava Boris Kollár, Igor Matovič, Veronika Remišová a Richard Sulík
Zľava Boris Kollár, Igor Matovič, Veronika Remišová a Richard Sulík Foto: TASR/Michal Svítok
 

Predstavitelia strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, ktorí sa dohodli na vytvorení spoločnej štvorkoalície s ústavnou väčšinou v parlamente, informovali prezidentku v sobotu (14. 3.) o dohode na prerozdelení jednotlivých rezortov v novej vláde. Matovič vtedy priblížil, že konkrétne mená ešte neboli dohodnuté pri dvoch alebo troch rezortoch, pretože na ne bolo viacero nominácií.

OĽaNO ako víťazné hnutie získa v novej vláde okrem premiérskeho postu pre Matoviča a ministerstva financií aj rezorty vnútra, zdravotníctva, pôdohospodárstva, obrany, životného prostredia a kultúry.

Hnutie Sme rodina dostane ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, rezort dopravy a výstavby a tiež post podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie. Predseda hnutia Boris Kollár je podľa dohody medzi partnermi nominantom na post predsedu parlamentu.

SaS bude mať ministerstvá školstva, zahraničných vecí a hospodárstva. Predseda SaS Richard Sulík bude ministrom hospodárstva a zároveň prvým podpredsedom vlády pre ekonomiku.

Strana Za ľudí získa ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo pre investície a regionálny rozvoj. Pod tento rezort sa podľa Matoviča postupne presunie celá organizácia a koordinácia čerpania eurofondov, má to byť transformácia súčasného Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

vlada6.jpg

Hlava štátu potvrdila, že schôdze sa dotknú bezpečnostné opatrenia vzhľadom na šírenie nového koronavírusu. Dosluhujúci šéf parlamentu Andrej Danko je podľa prezidentky pripravený ich zabezpečiť.

"Miesto je plne v kompetencii predsedu parlamentu. Podľa doterajších rozhovorov to bude budova NR SR, ktorá bude na to technicky a bezpečnostne prispôsobená a vybavená," doplnila prezidentka. Informovala tiež, že pri organizácii menovania vlády sa zvažuje využitie exteriéru. "Nebude to prezidentská záhrada, ale možno zadné nádvorie," priblížila.

Pozrite si celú tlačovú konferenciu po rokovaniach Prezidentskom paláci.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?