21. 03. 2020 12:55 , článok bol aktualizovaný 21. 03. 2020 13:57 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Čaputová: Nepreberáte iba moc, ale aj zodpovednosť

V Prezidentskom paláci na návrh premiéra politici potleskom poďakovali policajtom, hasičom i predavačkám.

Prezidentka Zuzana Čaputová  vymenúva Igora Matoviča za premiéra.
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenúva Igora Matoviča za premiéra. Foto: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vládu lídra OĽANO Igora Matoviča , ktorý bude jej predsedom. Spoločne s ním v štvorkoalícii budú vicepremiéri a ministri strán Sme rodina, SaS a Za ľudí.

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) nepreberá iba moc, ale najmä zodpovednosť. Vyhlásila to prezidentka po tom, ako vymenovala nový kabinet. Slovensko podľa jej slov potrebuje zodpovednú a slušnú vládu, hodnotovo silných lídrov a štátnikov. V súvislosti so šírením nového koronavírusu hovorila aj o potrebe ochrániť čo najviac životov. Prezidentka zdôraznila aj to, že vláda má slúžiť aj menšinám.

 

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sľúbil prezidentke Zuzane Čaputovej, že jeho kabinet bude vládnuť otvorene, neodtrhne sa od života ľudí, a že to bude kabinet, ktorý bude vládnuť s ľuďmi a pre ľudí. V prejave spomenul aj priority vlády a pandémiu nového koronavírusu. Ako liek naň označil spolupatričnosť, zodpovednosť a odhodlanie všetkých ľudí, ktorým na Slovensku skutočne záleží.

 

Zoznam ministrov Matovičovho kabinetu

Ministerstvo financií povedie Eduard Heger, ministerstvo vnútra Roman Mikulec, rezort zdravotníctva Marek Krajčí, ministerstvo obrany Jaroslav Naď, rezort pôdohospodárstva povedie Ján Mičovský, ministerstvo životného prostredia Ján Budaj a rezort kultúry Natália Milanová (všetci OĽaNO).

Hnutie Sme rodina má tri rezorty. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny povedie Milan Krajniak, rezort dopravy a výstavby Andrej Doležal a post podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý.

Tri ministerstvá bude riadiť SaS. Na ministerstvo školstva ide Branislav Gröhling, ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí bude Ivan Korčok a rezort hospodárstva povedie predseda SaS Richard Sulík, ktorý bude zároveň prvým podpredsedom vlády pre ekonomiku.

Strana Za ľudí získala dva rezorty, na ministerstvo spravodlivosti nastupuje Mária Kolíková a post podpredsedníčky vlády a ministerky pre investície a regionálny rozvoj obsadzuje Veronika Remišová. Pod tento rezort sa má presunúť celá organizácia a koordinácia čerpania eurofondov, má to byť transformácia súčasného Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

 

Prečítajte si celý príhovor prezidentky v plnom znení

"Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky,vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky,

vážený pán predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky,

vážení členovia vlády Slovenskej republiky,

vážení prítomní,

dovoľte mi, aby som vám zablahoželala k vymenovaniu do významných funkcií nášho štátu.

Tak ako vaši predchodcovia, aj vy ste sa stali členmi vlády po tom, ako ste zložili sľub, že budete zachovávať vernosť Slovenskej republike. Sľúbili ste, že svoje povinnosti budete plniť v záujme občanov, že budete zachovávať ústavu a zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.

Potom, ako členovia vlády v minulosti takýto sľub zložili, si niektorí z nich vybrali možnosť, že sa podľa svojho sľubu nesprávali. So všetkým dôrazom a naliehavosťou musím konštatovať, že vy takúto možnosť nemáte. Doba a situácia je natoľko vážna, že dnes si inú vládu ako ústavne konajúcu, poctivú, pracovitú, obetavú, odvážnu, rozhodnú a zodpovednú dovoliť nemôžeme. To, že svoje povinnosti budete plniť v záujme občanov, je vašou svätou povinnosťou, lebo práve od vás do značnej miery závisí, ako prejde Slovenská republika svojou ťažkou skúškou.

Dnes nepreberáte iba moc, dnes preberáte najmä zodpovednosť za republiku a jej obyvateľov. Každé zlyhanie, ktoré je za obvyklých pomerov len predmetom mediálnej kritiky, by dnes ohrozilo to základné, čo nám všetkým dáva šancu, aby sme situáciu zvládli.

Našim spoločným základom, fundamentom, na ktorom stojíme, je vzájomná dôvera. Dôvera občanov, že predstavitelia štátnej moci konajú v ich záujme, a dôvera vás, že občania prijmú vaše pokyny, opatrenia a odporúčania, ktoré im dáte, za svoje. Vzájomnú dôveru si preto musíme budovať, pestovať a chrániť každý deň znovu a znovu.

Dnes nie je čas na to, aby sme sa delili a vyhraňovali na nedôležitom. Dnes je nevyhnutné, aby sme konali ako organizované, súdržné a súcitné spoločenstvo, v ktorom si každý bude klásť otázku: čo môžem ja osobne urobiť preto, aby sme spoločne uspeli.

V čase, ktorý je pred nami, bude dôležité líderstvo. Naša krajina potrebuje silných a hodnotovo pevných lídrov spomedzi štátnikov, ale aj spomedzi všetkých profesií, ktoré môžu byť teraz nápomocné. S plným vedomím zodpovednosti musíme krajinu previesť týmto ťažkým obdobím.

Ľudia vám vo voľbách dali veľkú dôveru na dôležité zmeny, ktoré naša spoločnosť potrebuje. Skôr, ako sa budete môcť tejto veľkej úlohy prebudovania mnohých pilierov našej spoločnosti naplno ujať, stojí pred vami ešte iná dôležitejšia a bytostnejšia úloha. A to ochrániť čo najviac ľudských životov v súboji s neviditeľným nebezpečenstvom. Len ťažko si predstaviť zadanie, ktoré by bolo náročnejšie. Verím však, že táto úloha nás všetkých zomkne, sústredí pozornosť na to dôležité a napokon budete vládu vykonávať, a teda slúžiť stmelenému a posilnenému národu Slovákov a príslušníkov národnostných menšín žijúcich na Slovensku.

Vážený pán premiér, vážení členovia vlády,

dôverujem tomu, že budete vláda múdra, vláda zjednocujúca, okolo ktorej sa všetci zomkneme. Želám nielen vám, ale všetkým obyvateľom republiky, aby sme s odstupom rokov mohli povedať: v marci 2020 prevzal zodpovednosť vládny kabinet, ktorý urobil pre Slovenskú republiku historicky významnú službu. K jej naplneniu vám budem z plných síl nápomocná a prajem v nej veľa úspechov."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?