22. 05. 2020 19:08 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kočner mal riadiť aj elitného daňováka. Viceprezidentovi finančnej správy posielal pokyny

Jeden sa mohol týkať aj pripravovanej razie daniarov u Igora Matoviča.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TASR - Michal Svítok

Marián Kočner mal v minulosti riadiť aj elitného daňováka. Viceprezidentovi finančnej správy Dušanovi Pátekovi posielal viacero pokynov. Jeden sa podľa zistení medzinárodnej siete investigatívnych novinárov mohol týkať aj pripravovanej razie daniarov u vtedajšieho opozičného poslanca Igora Matoviča.

Marian Kočner si so špičkovým funkcionárom Finančnej správy vymenil niekoľko správ. Tykal si s ním a písal aj v čase, keď o Kočnerových podozreniach s fiktívnymi predajmi hotelov vyšlo niekoľko článkov. Zaujímavá je však komunikácia z 20. apríla 2017 - Marián Kočner píše Pátekovi o štvrtej ráno.

Marián Kočner: „Dobré ráno. Posielam Ti k tej veci, o ktorej sme už hovorili, ďalší materiál, ku ktorému sa treba vyjadriť, ak sa dá, tak urgentne. Očakávaná odpoveď - metodické usmernenie by malo byť v intenciách toho, čo si všetci myslíme, tzn. sa jedná o krátenie dane. Ďakujem za všetkých."

Dušan Pátek: „Budeme urgentne riešiť, dám info."

Marián Kočner: „Je rozrobená veľká ryba (bude to pekný úspech - aj mediálny), chýba už len toto stanovisko, aby sa tam mohlo ísť na „návštevu"."

O pár hodín neskôr vychádza o podnikaní Igora Matoviča článok, ktorého autorkou je Martina Ruttkayová, názov je Urobil z matky bieleho koňa? a píše v ňom, ako si opozičný poslanec znižoval dane, odvoláva sa na zistenia z polície. Nasledujú politické reakcie.

„Ale napriek tomu, že tento skutok je premlčaný, pán Matovič spáchal daňový podvod a nemôže v súčasnosti vystupovať ako morálna autorita. Jednoducho urobil podvod na tomto štáte, okradol štát a okradol všetkých ľudí, ktorí dane platia," povedal vtedy poslanec NR SR Richard Raši zo Smeru.

„Ste skorumpovaní hajzli od vrchu až po spodok. Máte moc ma zbaviť mandátu. Konajte, dokonajte svoje dielo, vyhovorte sa na to, že som spáchal trestné činy a ja vám hovorím, že som ich nespáchal. Jediný trestný čin, čo som spáchal, bolo to, že som vám platil do gágora dane," komentoval vtedy Igor Matovič.

Richard Raši dnes tvrdí, že nepozná ani Páteka, ani Kočnera a že vtedy len reagoval na zverejnený článok. Dušan Pátek sa k pokynom od Mariána Kočnera odmietol vyjadriť. Podľa nadácie Zastavme korupciu by mala všetky Pátekové pokyny okamžite preveriť Finančná správa.

Finančná správa dnes tvrdí, že o metodických usmerneniach Dušana Páteka sa nemala vtedy ako dozvedieť. Teraz chce konať.

Reportáž spracoval Braňo Tomaga.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?