25. 05. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Keď bol Matovič v opozícii, blokádu farmármi podporoval. Ako premiér vidí zátarasy inak

Či by ich trestal pokutou alebo väzením, ešte nevie.

Premiér Igor Matovič.
Premiér Igor Matovič. Foto: TASR

Protestovať áno, ale nie na dôležitej ceste. Igor Matovič by chcel trestať demonštrujúcich, ktorí blokujú dopravné tepny. Vyprovokovali ho práve zástupcovia fitnescentier, ktorí v pondelok ráno chceli ochromiť bratislavskú diaľnicu. Právnici sa k nápadu stavajú s rezervou.

Protesty na cestách majú na Slovensku tradíciu. Obyvatelia blokovali aj cestu na Gemeri, keď žiadali novú diaľnicu. Pred voľbami zase protestovali autodopravcovia pre mýtny tender.

Nespokojní farmári zase prešli na traktoroch celé Slovensko, až zablokovali Bratislavu.

Keď bol Igor Matovič v opozícii, farmárom vyjadril podporu. Ako premiér už vidí zátarasy trochu inak. Z blokovania kľúčových ciest chce spraviť rovno trestný čin.

Premiér vidí v protestoch zásadný rozdiel - kým farmári spravili len krátku blokádu, kulturisti vraj mohli dopravu ochromiť a spôsobiť rozsiahle ekonomické škody. Či by ich trestal pokutou alebo väzením, ešte nevie.

Urobiť z ľudí blokujúcich diaľnicu kriminálnikov nie je také jednoduché. Ústava totiž garantuje právo zhromažďovať sa, protestovať či štrajkovať. Ak ho chce niekto zákonom obmedziť, musí zákon šalamúnsky napísať.

Pri trestnom čine vzniká zápis v registri trestov - človek s ním má problém sa zamestnať. Slovenské väznice sú navyše plné. Aj preto sú právnici pri zavádzaní nových trestných činov všeobecne opatrní. Otázkou teda je, či by blokáda ciest nemohla byť napríklad len priestupkom.

Premiér žiada rezort spravodlivosti o návrh zákona. Ten tiež píše, že je vždy potrebné zvážiť, či je vymýšľanie nového trestného činu naozaj potrebné.

Aj keď sa zákon napíše citlivo, právnik by čakal podanie na ústavný súd.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?