28. 05. 2020 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Komplikácie na hraniciach: Niektorých Slovákov na otočku nepustili

Do redakcie sa nám ozvalo množstvo ľudí, ktorých otočili na hranici.

Zmätok na hranici s Českom
Zmätok na hranici s Českom Foto: TV Markíza

Hranice sa neotvorili všetkým. Na nákupy či za rodinou do Česka a Maďarska Slováci ísť môžu, z cudziny domov to však nejde tak hladko. Niektorých našincov na otočku na Slovensko nepustili.

Od stredy (27. mája) môžu Slováci cestovať do Česka aj Maďarska na 48 hodín bez toho, aby skončili v karanténe. Rovnako tak k nám môžu prísť Česi aj Maďari. V stredu sme to skúsili a fungovalo to.

Niektorým sa však hranice prekročiť nepodarilo. Do redakcie sa nám ozvalo množstvo Slovákov, ktorí pracujú alebo študujú v Česku a chceli ísť na 48 hodín pozrieť svoju rodinu. Na hraniciach ich však otočili.

Desiatky podobných podnetov sme nedostali len my, ale aj ministerstvo zahraničných vecí. Pýtali sme sa teda, kde je problém.

Uznesenie hovorilo o tom, že je potrebné sa preukázať trvalým alebo prechodným pobytom v Česku. Problém je, že mnohí si to nevybavovali, nemali sa teda čím preukázať.

Na krízovom štábe sa teda hľadalo riešenie. Na to si však budú musieť ľudia, ktorí chcú ísť na návštevu na Slovensko, počkať do budúceho týždňa.

Nedá sa totiž inak zistiť, že sa takýto človek reálne vrátil žiť naspäť do vlasti a 48-hodinovú výnimku len zneužil na to, aby sa vyhol karanténe.

Odhliadnuc od problémov, 48-hodinová výnimka je populárna. Na niektorých, najmä menších priechodoch sa tvoria aj kolóny.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?