28. 05. 2020 19:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Budúcnosť lietania po koronakríze je stále neistá. Vyšli už prvé odporúčania a pravidlá

Minulý rok sa o takomto čase začínala letná sezóna, tento rok sú letiská prázdne.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Nielenže nepoznáme termín, kedy sa lietanie opäť rozbehne, ale ani podmienky, za akých nám to umožnia.

Leteckí odborníci sa už teraz zhodujú v tom, že na letisku strávime niekoľko hodín a celý let budeme musieť zrejme vydržať v rúšku.

Kríza dostala letecké spoločnosti na kolená. Na prahu júna, keď sa zvyčajne rozbieha letná dovolenková sezóna, je tento rok na letiskách prázdno.

Lietadlá sedia na zemi už dva mesiace, a keďže sa situácia s vírusom v Európe zlepšuje, pomaly sa hovorí o ich návrate na nebo. Vyšli už všeobecné odporúčania, ako to urobiť pri dodržiavaní prísnejšej hygieny. Rúška sa na letisku ani v lietadle nezbavíme.

V lietadle vyplníme formulár, aby nás v prípade potreby vedeli dohľadať. Na letiskách nám zrejme odmerajú teplotu, v radoch budeme čakať v rozostupoch a za služby či občerstvenie zaplatíme asi len bezhotovostne.

Čo znamená žiadne vyprevádzanie či čakanie v letiskových halách. Lietadlá však budú môcť byť zrejme plne obsadené. Nápad s prázdnymi strednými sedadlami neprešiel.

Letušky nám jedlo a pitie dajú len v jednorazových obaloch. Kým pred koronou nás učili cestovať len s príručnou batožinou a všetko si zobrať na palubu, po korone to bude naopak. Aby sme sa zbytočne nedotýkali cudzích vecí, tašky pôjdu do podpalubia.

Toto sú však len odporúčania Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva. Tie, ktoré sa stanú reálnou súčasťou slovenských letísk, musí najprv schváliť náš ústredný krízový štáb, a to hneď po tom, ako umožní civilné lety.

Naša vláda zatiaľ nepovolila ani medzinárodné vlaky či autobusy, nieto ešte lietadlá.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?