05. 06. 2020 19:23 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kočner nelustroval iba novinárov. Informácie hľadal aj na kritikov zo sociálnej siete

Našli sa uňho dáta o osobných údajoch, rodine i politických názoroch diskutérov na Facebooku.

Ondrej Jariabka, ktorého lustroval Marian Kočner.
Ondrej Jariabka, ktorého lustroval Marian Kočner. Foto: TV Markíza

Nelustroval len novinárov, ale aj svojich kritikov. Marian Kočner zbieral informácie o obyčajných ľuďoch, ktorí mu na sociálnej sieti písali kritické komentáre.

Našli sa uňho dáta o osobných údajoch, rodine i politických názoroch diskutérov na Facebooku. Neváhal na nich nasadiť dokonca svoje volavky. Ľudí, ktorých dal Kočner lustrovať, toto zistenie šokovalo.

Keď Kočner pred dvoma rokmi spustil na internete svoju reláciu na Pranieri, v ktorej útočil na novinárov, nie všetky reakcie divákov boli pozitívne, kritickým komentárom pod videom prispel aj Ondrej. Vtedy ešte nevedel, aké to bude mať dôsledky.

Marian Kočner na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Marian Kočner na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Foto: TASR
 

„Kritizoval som viacero jeho príspevkov a poukazoval som na to, že tento človek, ktorý podozrivý z viacerých káuz, hádže špinu na ľudí, ktorí poukazujú na kauzy," povedal nám Ondrej Jariabka.

Pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice našli policajti u Kočnera aj USB kľúč, na ktorom boli detailné dáta o štyroch ľuďoch - Kočnerových kritikov z Facebooku. Informovali o tom aktuality.sk v spolupráci s medzinárodnou sieťou investigatívnych novinárov. Zložku na kľúči mal aj Ondrej. Povedal nám, že si o ňom vylustroval informácie a ostal po zistení znechutený.

Rodinné fotografie aj údaje zo sociálky

Okrem toho Kočner zhromaždil aj viaceré Ondrejove fotografie, dokonca aj jeho psa a mačky, no súčasťou bola aj fotka s údajmi zo Sociálnej poisťovne. Jej hovorca Peter Višváder konštatoval, že medializovaný prípad považujú za podnet a interne sa ním zaoberajú.

Zložku mal u Kočnera aj ďalší kritik jeho relácie, Martin. Ako upozornil bloger, zisťoval si o ňom nielen, kde pracuje, no aj údaje o jeho rodičoch, rodinnom živote, majetkových pomeroch, záľubách a politických názoroch. Do ich súkromia sa dokonca snažil preniknúť cez svojich ľudí. „Nasadil na mňa volavky, aby si ma pridali na FB, ale to neprešlo," tvrdí.

Peter Tóth na pojednávaní v Pezinku.
Peter Tóth na pojednávaní v Pezinku. Foto: TASR
 

Z Kočnerovej Threemy vyplýva, že informácie o svojich kritikoch zrejme riešil Kočner s Norbertom Bödörom, ktorý podľa výpovede Petra Tótha na súde lustroval pre Kočnera aj novinárov. „Potreboval preukázať na Facebooku, že ty nebudeš písať o mne takéto veci. Išlo o zastrašovanie," dodáva Ondrej.

Obete Kočnerových lustrácií zvažujú právne kroky, inšpekčná služba rezortu vnútra tvrdí, že sa týmto prípadom už zaoberá, rovnako ako vyšetruje lustrovaných novinárov.

Reportáž spracoval René Medzihradský.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?