08. 06. 2020 11:03 , článok bol aktualizovaný 08. 06. 2020 11:39 | BRATISLAVA/TASR

Vrcholového manažéra spoločnosti D4R7 Michaela Heerdta budú stíhať na slobode

Musí však ostať na Slovensku.

Generálny riaditeľ D4R7 Construction s.r.o. Michael Heerdt.
Generálny riaditeľ D4R7 Construction s.r.o. Michael Heerdt. Foto: TASR/AP

Vrcholového manažéra spoločnosti D4R7 Construction, ktorá je hlavným zhotoviteľom projektu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, Michaela Heerdta budú stíhať na slobode, nie väzobne.

Rozhodol o tom v pondelok na zasadnutí s vylúčením verejnosti trojčlenný senát bratislavského krajského súdu pod vedením predsedu Tibora Kubíka. Rozhodnutie je právoplatné.

Krajský súd tak zamietol sťažnosť dozorového prokurátora voči minulotýždňovému rozhodnutiu Okresného súdu  Bratislava III, ktorý obvineného do väzby nezobral.

"Súd zamietol návrh prokurátora na vzatie do väzby. Môžeme konštatovať len to, že súd vnímal aj základné princípy právneho štátu a to, že v zásade spôsob obmedzenia osobnej slobody nebol primeraný, a na druhej strane náš klient je absolútne otvorený. Tieto reštrikcie, ktoré boli dané, bude rešpektovať a bude kooperovať s orgánmi činnými v trestnom konaní," uviedol obhajca obvineného Ondrej Laciak.

OS Bratislava III 1. júna nevyhovel návrhu prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave na vzatie do väzby Michaela Heerdta a prepustil ho zo zadržania na slobodu. Súd prijal písomný sľub obvineného a nahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka s nasledovnými obmedzeniami: zákaz vycestovať do zahraničia a nutnosť jedenkrát týždenne hlásiť sa u probačného a mediačného úradníka.

Michael Heerdt, šéf projektu D4R7
Michael Heerdt, šéf projektu D4R7 Foto: TV Markíza
 

Polícia Michaela Heerdta obvinila z ohrozovania a poškodzovania životného prostredia, keď ho zadržala 29. mája počas akcie Konateľ. Ďalší obvinený, španielsky občan Juan José B., sa podľa polície už dlhšie nezdržiava na Slovensku, budú preto voči nemu uplatnené opatrenia v rámci medzinárodných dohôd v oblasti trestného práva.

Obvinení sa mali podľa polície skutku dopustiť v postavení štatutárnych orgánov v súvislosti s realizáciou nelegálnej ťažby materiálu určeného na výstavbu D4 a R7 v katastrálnom území obce Dunajská Lužná v časti Jánošíková.

Touto činnosťou zásadným spôsobom zasiahli do životného prostredia, konkrétne do lokality chráneného územia Žitného ostrova. Znaleckým dokazovaním sa podľa polície zistilo, že činnosťou obvinených bola na životnom prostredí spôsobená škoda vo výške 12,5 milióna eur.

Polícia s cieľom náhrady tejto škody už zaistila financie vo výške 12,2 milióna eur a rovnako aj nehnuteľnosti nachádzajúce sa na Slovensku. V súvislosti s výstavbou bratislavského nultého obchvatu, D4 a R7, polícia vyšetruje deväť trestných vecí. Týkajú sa trestnej činnosti neoprávneného nakladania s odpadmi, ohrozovania a poškodzovania životného prostredia, ako aj majetkovej a daňovej trestnej činnosti.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?