04. 07. 2020 09:13 | BRATISLAVA/TASR

Koaliční poslanci chcú zrušiť Ficov zákon o občianstve

Mal by sa vrátiť do podoby aká platila pred 10 rokmi.

Občiansky preukaz s BIFO (ilustračná snímka)
Občiansky preukaz s BIFO (ilustračná snímka) Foto: Fotomontáž TVNOVINY.sk

Koaliční poslanci parlamentu Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon o štátnom občianstve vrátil do podoby spred roka 2010.

Navrhujú, aby mohli občania SR nadobúdať cudzie občianstvo bez straty slovenského pasu, a to bez ohľadu na to, či žijú v cudzine dlhodobo, krátkodobo alebo žijú na Slovensku.

Dostál tvrdí, že zákon by sa mal zmeniť tak, aby nikto nestrácal občianstvo SR proti svojej vôli. Poslanci preto s ďalšími kolegami poslali pripomienku k návrhu, ktorý pripravuje ministerstvo vnútra.

Súčasná vláda sa vo svojom programe zaviazala, že umožní Slovákom dlhodobo žijúcim v zahraničí nadobudnúť občianstvo daného štátu bez straty slovenského občianstva. Ministerstvo už pripravuje návrh novely zákona.

V prípade schválenia návrhu v takejto podobe by podľa Dostála naďalej časti Slovákov nadobudnutím cudzieho občianstva zanikalo to slovenské. Išlo by o tých občanov, ktorí žijú na Slovensku alebo v inom štáte len krátkodobo.

Chcú preto, aby sa umožnilo občanom SR nadobúdať cudzie občianstvo bez straty slovenského pasu, a to bez ohľadu na to, či osoba žije na v cudzine dlhodobo, krátkodobo, alebo žije na Slovensku.

"Až do roku 2010 obsahoval zákon o štátnom občianstve iba jeden spôsob straty štátneho občianstva - prepustením zo štátneho zväzku SR na vlastnú žiadosť," uviedol Dostál v pripomienke.

Dodal, že takýto zánik štátneho občianstva spĺňa ústavnú podmienku, že nikomu nemožno odňať štátne občianstvo proti jeho vôli. V prípade straty štátneho občianstva nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva to podľa neho neplatí.

Takto Slováci prichádzali o náš pas

Slovenský pas strácajú ľudia, ktorí prijali občianstvo iného štátu, na základe zákona, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Podľa údajov z júna stratilo slovenské občianstvo 3 336 ľudí.

Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu ministerstva vnútra o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Do júna slovenský pas získalo späť 947 žiadateľov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?