07. 07. 2020 19:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

Letné prázdniny sa nezačali najlepšie. Zatiaľ čo malé deti padali, staršie pili alkohol

Partia štyroch tínedžerov vo veku trinásť až 17 rokov pobehovala po budove rozpadnutej kotolne.

Miesto, kde spadla strecha.
Miesto, kde spadla strecha. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Tohtoročné prázdniny sa nezačali najlepšie. Na urgentnom príjme úrazovej chirurgie v Bratislave ošetrili prvý prázdninový víkend až 250 detí.

Desať z nich skončilo po páde s prasknutou lebkou a museli ich hospitalizovať. Zatiaľ čo malé deti padali, staršie pili alkohol.

Partia štyroch tínedžerov vo veku trinásť až 17 rokov pobehovala po budove rozpadnutej kotolne v Novom Meste nad Váhom. Dvaja z nich popíjali tvrdý alkohol, keď sa stalo niečo, s čím nerátali.

Zábava na streche schátranej budovy zrazu nabrala dramatický spád. Jednému z podnapitých mladíkov prišlo nevoľno a upadol do bezvedomia.

Našťastie, neďaleko bola policajná hliadka. Žiaka základnej školy nakoniec zachránili. Podľa skúseného záchranára Viliama Dobiáša intoxikácia alkoholom u detí sa na Slovensku dostáva stále do nižších vekových skupín. Alkohol popíjajú najmä v období voľna.

Najmä pri malých deťoch je veľmi dôležitý dozor dospelej osoby. Desaťtisíce detí si pri voľnočasových aktivitách udrú pri páde najčastejšie hlavu.

Najviac na bicykli, preliezkach, pri páde z koňa či na korčuliach. Dvadsať percent detí ma po páde ťažké a 80 percent ľahké úrazy hlavy.

Záchranár preto apeluje na rodičov, aby nepodceňovali ochranu detí, a to najmä pri bicyklovaní, kde má byť prilba do pätnásť rokov povinnou výbavou.

Ostražití by mali byť rodičia aj pri vode a na kúpaliskách. Aj tam je potrebné mať oči neustále na deťoch.

Viac v reportáži Romana Ruttkaya.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?