10. 07. 2020 11:41 , článok bol aktualizovaný 10. 07. 2020 14:35 | BRATISLAVA/tn.cz

Nástrahy leta: Suché a sekundárne utopenie detí sprevádza niekoľko príznakov

Približne 10 až 15% prípadov utopenia tvorí práve suché utopenie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/mat N jujulicious

Mnohí rodičia o tom už vedia, ale stále sa nájde dosť takých, ktorí o suchom či sekundárnom utopení detí počujú prvýkrát. Potvrdili to aj výsledky ankety, ktorú robil portál tn.cz.

S príchodom leta a horúcich dní narastá počet detí i dospelých, ktorí najradšej svoje voľné chvíle trávia pri vode. Sme uvoľnení, všetci si chceme užívať pohodu a občas možno pozabudneme, že práve pri vode by sme s deťmi mali byť ešte pozornejší.

Povedzme si preto niekoľko dôležitých informácií, ktoré by sme mali vedieť o takzvanom sekundárnom alebo suchom utopení.

Suché utopenie

Približne 10 až 15% prípadov utopenia tvorí práve suché utopenie, ku ktorému nemusí prísť hneď, ale aj desiatky minút či hodiny po plávaní a kúpaní. Suché utopenie je reflexné stiahnutie hlasiviek, ktoré výrazne sťažuje dýchanie.

"Pre to, aby sa utopilo "na sucho", sa tak dieťa nemusí ani kúpať. Stačí, aby sa mu do pľúc dostala iba kvapka vody, ktorá podráždi hlasivky a následne sa hrdlo stiahne. Zabráni tak tomu, aby sa voda dostala do pľúc, zároveň ale uzavrie dýchacie cesty a človek nemá dosť kyslíka," vysvetlil pre tn.cz Daniel Vičan z Vodnej záchrannej služby Českého červeného kríža.

Sekundárne utopenie

Ak sa dieťa náhle napije vody alebo nejakým spôsobom bojuje vo vode, ktorej sa napije a nedôjde ku kŕčom a suchému utopeniu, môže ho ohroziť sekundárne utopenie. Ide v podstate o oneskorené utopenie tekutinou, ktorá zostala v dýchacích cestách človeka.

"Sekundárne utopenie nastane, keď už sme vytiahnutí z vody, zachránení, relatívne v poriadku. Môže nastať do piatich hodín, niekedy aj neskôr," hovorí Vičan.

Následky topenia sa môžu prejaviť s oneskorením."Môže dôjsť k opuchu pľúc, čo znamená, že prestanete dýchať. je veľmi ťažké to spoznať. Jediné správne riešenie, v prípade, že sa vám topilo dieťa, je zobrať ho na kontrolu k lekárovi," odporúča záchranár.

 

Varovné príznaky - čo si treba na dieťati všímať?

Nie vždy si môžeme všimnúť, či dieťa neprehltlo vodu z mora, či bazéna alebo sa mu nedostala do dýchacích ciest, veď nakoniec pri potápaní je to celkom bežné. Ale sú isté náznaky, pri ktorých treba spozornieť. Náchylnejšie na problémy s pľúcami sú astmatické deti.

Varovné príznaky.
Varovné príznaky. Foto: TVNOVINY.sk
 

Ako predísť utopeniu?

Učme svoje deti, že vždy predtým, ako sa potopia do vody je nevyhnutné, aby si zatvorili ústa a chytili nos. Platí to aj pri šmýkačkách a tobogánoch.

Ak sú priveľmi unavené, nedovoľme im ďalej zostávať vo vode.

Každé dve hodiny, ktoré sa venujú vodným športom alebo zábave vo vode by mali byť aspoň 15 minút mimo vody, oddychovať, občerstviť sa.

Buďte v blízkosti dieťaťa, keď je vo vode, poučte ho, aby neprehĺtalo vodu, nesnažilo sa nadýchnuť pod vodou. Uistime sa, že je plne v strehu a pozorné.

Nebráňte mu v kašli. Ak dieťa po kúpaní kašle, podporujte ho v tom každých 15 - 20 minút. V prípade, že vykašle veľa tekutiny, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?