11. 07. 2020 11:48 , článok bol aktualizovaný 11. 07. 2020 16:24 | BRATISLAVA/TASR

Výstrahy pred búrkami platia takmer pre celé Slovensko, v troch okresoch môžu byť obzvlášť silné

Intenzívne lejaky môžu spôsobiť aj záplavy.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR - Roman Hanc

Slovensko môže v sobotu miestami potrápiť silný vietor, horúčavy i výskyt búrok s krúpami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa. V prípade búrok dokonca zvýšili v troch okresoch výstrahu na druhý stupeň, v prípade silného vetra v jednom.

Vysoké teploty očakávajú meteorológovia v okresoch Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Gelnica, Košice mesto a Košice-okolie, Trebišov, Vranov nad Topľou, Michalovce a Sobrance. 

Výstrahy pred vysokými teplotami. (aktualizované 14:13)
Výstrahy pred vysokými teplotami. (aktualizované 14:13) Foto: SHMÚ
 

Maximálna teplota vzduchu tu môže dosiahnuť 33 stupňov Celzia. SHMÚ vydal pre tieto okresy výstrahu prvého stupňa, keďže očakávaná teplota nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, no pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká. Ústav varuje, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

Silný vietor, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu, očakávajú v sobotu meteorológovia v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Košickom kraji. SHMÚ preto vydal výstrahu prvého stupňa. Táto rýchlosť vetra totiž predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. O niečo silnejšie bude fúkať v nitrianskom okrese, kde SHMÚ zvýšil výstrahu na druhý stupeň.

Výstrahy pred vetrom. (aktualizované 14:13)
Výstrahy pred vetrom. (aktualizované 14:13) Foto: SHMÚ
 

SHMÚ varuje aj pred vetrom na horách, nad pásmom lesa, v Banskobystrickom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Tu platí výstraha prvého stupňa pred vetrom, ktorý môže dosiahnuť krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. Predstavuje to potenciálne nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Meteorológovia varujú na väčšine územia Slovenska aj pred výskytom búrok s krúpami. Pre Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Nitriansky, Košický a Trenčiansky kraj preto SHMÚ vydal na sobotu výstrahu prvého stupňa.

S búrkami môžu byť podľa meteorológov spojené krátkodobé, no intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. Rovnako je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a môže dôjsť aj k stekaniu vody zo svahov či zatápaniu pivníc a podchodov.

Najsilenjšie by búrky mali udrieť v okresoch Ilava, Púchov a Považská Bystrica, pre ktoré vydalo SHMÚ dokonca výstrahy druhého stupňa.

Výstrahy pred búrkami. (aktualizované 14:13)
Výstrahy pred búrkami. (aktualizované 14:13) Foto: SHMÚ
 

Výstrahy pred povodňami

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu druhého stupňa pred prívalovou povodňou pre okresy Banská Bystrica a Brezno.

"Vzhľadom na prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch," varuje ústav. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovať.

SHMÚ varuje pred prívalovými povodňami a povodňami z trvalého dažďa aktuálne aj v okresoch Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok a Liptovský Mikuláš. V týchto okresoch platí momentálne výstraha prvého stupňa.

Hydrologické výstrahy.
Hydrologické výstrahy. Foto: SHMÚ
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?