14. 07. 2020 10:41 | BRATISLAVA/TASR

Meteorológovia vysvetlili, prečo je toto leto počasie ako na hojdačke

Za týždeň zaznamenali po dve výrazné oteplenia i ochladenia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Na konci prvej polovice tohtoročného leta chýba počasiu na Slovensku väčšia stabilita. Tvrdia to meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu . Príkladom je podľa nich vývoj teplotných podmienok v týždni od 6. do 12. júla. V priebehu tohto obdobia boli zaznamenané dve výrazné oteplenia a dve výrazné ochladenia.

"V pondelok (6. 7.) zaregistrovala väčšina meteorologických staníc na Slovensku tropické hodnoty teploty vzduchu, v Hurbanove dosiahla maximálna denná teplota vzduchu 32,9 stupňov. Už v priebehu popoludnia, potom večer a v noci, nasledovalo ochladenie. V utorok (7. 7.) bola maximálna denná teplota vzduchu približne o desať stupňov nižšia, napríklad v Dudinciach namerali 23,4 stupňa," spresnil ústav na sociálnej sieti.

Nasledovala studená noc a ráno 8. júla, keď napríklad v Nitre klesla minimálna denná teplota vzduchu v úrovni dvoch metrov nad zemským povrchom na 7,4 stupňa, pričom minimálna prízemná teplota vzduchu, päť centimetrov nad zemským povrchom, sa niekde blížila k bodu mrazu - letisko v Kuchyni tri stupne, Poprad dva a Oravská Lesná jeden stupeň.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 

"V ďalších dňoch sa otepľovalo a v piatok (10. 7.) prvýkrát v tomto roku teplota vzduchu dosiahla v Senici 35,3 stupňa. V sobotu sa od západu ochladzovalo a v nedeľu (12. 7.) cez deň bolo aj na najteplejších miestach Slovenska iba okolo 25 stupňov," uviedlo SHMÚ.

Prudký pokles teplôt, málo dažďa 

Ešte citeľnejšie sa podľa meteorológov ochladenie prejavilo v noci a skoro ráno 12. júla, a to predovšetkým v západných častiach Slovenska, napríklad v Kuchyni na letisku a v Piešťanoch klesla minimálna denná teplota vzduchu na 8,8 stupňa a minimálna prízemná teplota vzduchu klesla v Kuchyni na letisku v tomto čase na 3,4 stupňa.

Z hľadiska stavu pôdnej vlahy je začínajúce sucho momentálne na štyroch percentách plochy. Relatívne nasýtenie pokleslo najmä na Podunajskej nížine a Záhorí, kde sú najnižšie hodnoty v povrchovej vrstve len desať až 20 percent.

Z pohľadu meteorologického sucha na Slovensku podľa SHMÚ naďalej prevažujú normálne až mierne vlhké podmienky. Extrémne vlhko je len v Michalovciach či Somotore. Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší v Hurbanove, až okolo 60 milimetrov.

Dnes ráno Huty na Liptove +1,0°C, v Červenom Kláštore a Poprade rekordne chladno a Kvilda na Šumave až -4°C Počas...

Uverejnil používateľ Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Utorok 14. júla 2020

Zdroj: Facebook/ Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?