06. 08. 2020 10:28 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pozor na falošný obchodný register! Od nových firiem pýtajú 133 eur ročne

Niektorí už naleteli podvodníkom a zaplatili.

Pečiatka z falošného Obchodného registra.
Pečiatka z falošného Obchodného registra. Foto: TV Markíza

Na scéne je nová spoločnosť s rafinovaným názvom - Obchodný register, spoločnosť s ručením obmedzeným. Od nových firiem pýtajú 133 eur ročne. Skutočný obchodný register ale prevádzkuje štát a za údaje zverejnené v ňom netreba platiť poplatok.

Rafinovaných názov a ešte rafinovanejšia zásielka. Založíte firmu, príde vám výzva na platbu od niekoho, kto pôsobí ako Obchodný register. Volá sa Obchodný register, ale nie je to štátny Obchodný register. Ich pečiatka je totožná ako štátny orgán, len je na nej iná adresa.

Právnici majú vedomosť, že niektorí ľudia na takúto výzvu naozaj zareagovali a zaplatili. Tých, čo naleteli, môžu byť desiatky až stovky. Advokát Patrik Baltazarovič odporúča ľuďom, ak mi takýto list príde, zahodiť ho do separovaného odpadu.

Upozorňuje, že úradné zásielky posielajú inštitúcie do vlastných rúk a nielen tak do schránky a na platby sa rozhodne nepoužívajú poukážky s účtom v súkromnej banke. „Samozrejme, že všetky tieto správne alebo súdne poplatky sú uhrádzané eKolkom," tvrdí Baltazarovič.

Pečiatka na liste z falošného Obchodného registra.
Pečiatka na liste z falošného Obchodného registra. Foto: TV Markíza
 

Firma sídli na Grösslingovej 52 a reportérka Martina Töröková išla ju tam hľadať. Spoločnosť Obchodný register s.r.o. vznikla v máji tohto roka, ale nepodarilo sa nám s ňou nadviazať kontakt, na e-mail neodpovedali.

Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla nám potvrdil, že žiadny nový Obchodný register neexistuje a na Slovensku je len jeden, ktorý vedú ho slovenské súdy.

Táto spoločnosť vyzýva nové spoločnosti, aby im uhradili 133 eur za to, že sa ocitnú v ich Obchodnom registri. „Je to naozaj zvláštna činnosť, pretože z toho popisu, ktorý máme aj od vás k dispozícii, sa javí, že v tomto prípade by naozaj mohlo ísť aj o trestný čin podvodu, prinajmenšom ide o nekalú súťaž. Ustanovenia o ochrane hospodárskej súťaže priamo hovoria, že ak by nejaká spoločnosť si ako svoje obchodné meno zvolila meno, ktoré je veľmi podobné nejakému verejnému registru vedenému zo zákona, tak toto je zakázané a to je presne tento prípad," vysvetlil Bubla.

Predseda Okresného súdu Bratislava I. už v tomto prípade podal trestné oznámenie.

Podľa bratislavskej krajskej prokuratúry vec je v štádiu preverovania a nie je aktuálne možné poskytnúť viac informácií. Podobných pokusov o vytiahnutie peňazí za zaradenie podnikateľov do podivných registrov je viac. Novým živnostníkom chodí napríklad výzva na úhradu 89 eur od firmy Register Slovenskej republiky.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?