11. 08. 2020 09:26 | BRATISLAVA/mm

Matovič reaguje na vyhostenie Rusov: Nie sme banánová republika, aj priateľom musíš určiť čiaru

Rusi si musia zbaliť kufre do konca týždňa.

Premiér Igor Matovič.
Premiér Igor Matovič. Foto: TASR/AP

Slovensko podľa zistení Televízie Markíza vyhostilo z ambasády v Bratislave hneď troch Rusov s diplomatickými pasmi. Na to, aby si zbalili kufre, majú čas do konca týždňa. Podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

"Navyše, došlo k zneužitiu vydaných víz na slovenskom generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol spáchaný závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ," doplnil hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga.

Na situáciu zareagoval aj predseda vlády Igor Matovič, statusom na sociálnej sieti. Píše v ňom, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia a Rusko náš obchodný partner, ale aj im treba určiť čiaru. Zároveň odkázal, že nie sme žiadna banánová republika, kde sa môžu vysmievať diplomatickým pravidlám.

„V máji, keď Moskva zažívala vrchol útoku Covid-19 a musela zrušiť oslavy 75. výročia, som bez zaváhania zavolal ruskému veľvyslancovi s ponukou na zapožičanie symbolických 75 nových pľúcnych ventilácií ... lebo spolupatričnosť. Na druhej strane, keď som bol pred niekoľkými dňami informovaný o činnosti niektorých členoch ruskej ambasády či potvrdení zneužitia našich víz na spáchanie zločinu vraždy v Nemecku, som rovnako bez zaváhania vedel, že takéto konanie nemôže zostať bez následkov ... lebo spravodlivosť," uviedol Matovič.

ČIARA Sú chvíle, kedy aj priateľom mušíš určiť čiaru. Áno, Rusi sú naši slovanskí bratia a Rusko náš obchodný...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Pondelok 10. augusta 2020

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?