20. 08. 2020 13:25 , článok bol aktualizovaný 20. 08. 2020 14:49 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Krajčí pre chobotnicu biznis vzťahov odvolal vedenie trenčianskej nemocnice

Novým riaditeľom bude bývalý profesionálny vojak.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: TASR

Minister zdravotníctva Marek Krajčí odvolal vo štvrtok (20. 8.) vedenie trenčianskej fakultnej nemocnice, vrátane ekonomického riaditeľa Mareka Šedíka a ekonomického riaditeľa Národnej transfúznej služby Adama Kalužaya.

K tomuto kroku ho viedli obchodné a rodinné prepojenie medzi manažmentom pri nákupoch a službách pre nemocnicu. Krajčí tiež povedal, že zistenie o podozrivých nákupoch už oznámil príslušných orgánom, vrátane NAKA.

"Vo Fakultnej nemocnici Trenčín bola nastavená chobotnica biznis vzťahov, kde spoločnosti ich blízkych profitovali na štátnych zákazkach," tvrdí minister.

Na tzv. biznis upozornili odborári

Na problémy v trenčianskej nemocnici Krajčího upozornili v liste zástupcovia Základnej odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek pri FN Trenčín. Poukázali na zlé a neefektívne hospodárenie. Nemocnica podľa nich viackrát zakúpila techniku nepoužiteľnú na daných oddeleniach.

Tiež tvrdia, že nemajú jasné pokyny k organizácii práce v nemocnici počas druhej vlny pandémie COVID-19 a poukazujú na nedostatok pracovníkov na oddeleniach a klinikách FN Trenčín, ktorá je v rozpore s výnosom Ministerstva zdravotníctva SR a ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Krajčí upozornil aj na personálne a ekonomické prepojenia NTS a FN v Trenčíne s viacerými obchodnými spoločnosťami, i nárast ich finančných obratov.

Dočasným riaditeľom bude bývalý profesionálny vojak Tomáš Janík, ktorý pracoval desať rokov v pluku špeciálneho určenia a po odchode z armády pôsobil vo viacerých zdravotníckych spoločnostiach.

Podľa Krajčího má nemocnicu viesť maximálne šesť mesiacov do riadneho výberového konania. Janík chce podľa svojich slov stabilizovať personál nemocnice, ako aj audit zmlúv. Zároveň ubezpečil, že nemá žiadne väzby na miestnych oligarchov, ani lekárov či iný personál v rámci nemocnice.   

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?