23. 09. 2020 17:20 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Podozrivé verejné obstarávanie v Banskej Bystrici. Časť opozície kritizuje súťaž na MHD

Výsledná cena je vraj výsmechom pre obyvateľov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Podozrivé verejné obstarávanie a príliš vysoká cena. Časť opozície kritizuje súťaž na mestskú hromadnú dopravu v Banskej Bystrici. Podmienky súťaže zverejnili príliš neskoro a výsledná cena je výsmechom pre obyvateľov. Mesto sa bráni, ponuky vraj iba teraz vyhodnocuje.

Podľa Mateja Bučka zo strany Spolu už pred piatimi rokmi upozorňoval hlavný kontrolór primátora, že bude potrebná verejná súťaž na prevádzkovateľa MHD.

„Mal teda dosť času pripraviť kvalitnú súťaž, napriek tomu sme sa jej parametre dozvedeli až v júli tohto roka,“ hovorí Bučko.

Nový dopravca má začať jazdiť už od januára. Podľa Bučka to vyzerá tak, akoby bolo vopred jasné, že dopravu bude prevádzkovať terajší dopravca - SAD Zvolen, ktorý má všetko potrebné pripravené.

„Predpokladaná cena zákazky bola 98 miliónov eur a podarilo sa v úvodzovkách ju vysúťažiť za 140 miliónov, čo je veľmi neštandardné, aby niekto ponúkol vyššiu sumu, ako je predpokladaná cena zákazky,“ čuduje sa mestský poslanec.

Magistrát zatiaľ bližšie nechce komentovať toto výberové konanie. Aktuálne sú v štádiu vyhodnocovania ponúk, dostali ich dve - jednu na autobusovú a jednu na trolejbusovú dopravu.

O prevádzku trolejbusov sa uchádza zvolenský dopravný podnik - SAD Zvolen. Ten pred časom úplne odstavil prímestskú dopravu, ktorú zabezpečuje samosprávny kraj, doteraz sú medzi nimi spory. O mestské autobusy sa uchádza mestský dopravný podnik. Ľudia zo strany Spolu teraz vyzývajú primátora Jána Noska, aby výslednú zmluvu nepodpísal a aby hľadal zákonné možnosti, ako znížiť cenu alebo vytvoriť konkurenčné prostredie v súťaži.

Michal Kaliňák zo združenia miesta obcí hovorí, že čoraz viac samospráv uvažuje o tom, aby si verejnú dopravu prevádzkovali sami. Je to vraj hospodárnejšie.

„Najmä samosprávy veľkých miest musia zvážiť, či budú pravidelne tendrovať verejnú hromadnú dopravu, alebo či nie je lepšia takáto, síce finančne náročná investícia, ale budú mať priamo dosah na cenotvorbu a vedia, že nepôjde o peniaze, ale o úžitok pre ľudí, verejný záujem,“ vysvetlil Kaliňák.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?