28. 09. 2020 17:17 | BRATISLAVA/TV Markíza

Obnova po korone má byť zelená. Ministri naznačili, kam by mali ísť peniaze z EÚ

No nie na všetky ich predstavy sa nájdu peniaze.

Vládni predstavitelia na konferencii.
Vládni predstavitelia na konferencii. Foto: TASR

Obnova po koronakríze má byť zelená. Na tomto prístupe je vo vláde už mesiace zhoda, konkrétne projekty, na ktoré by mali ísť miliardy z Bruselu, boli doteraz tajomstvom. V pondelok sa verejnosť konečne dozvedela viac.

Z fondu obnovy dostane Slovensko sedem a trištvrte miliardy. Po týždňoch, počas ktorých prenikali informácie na verejnosť len veľmi pomaly, už poznáme aspoň základné reformy, ktoré chceme podporiť.

Základom všetkého je, aby reformy boli priateľské k životnému prostrediu. Až 37 percent z celého balíka, teda v prípade Slovenska skoro tri miliardy, musia ísť na zelenú ekonomiku.

Rôzni členovia našej vlády predstavujú desiatky rozličných opatrení - napr. železničná infraštruktúra, budovanie vodovodov, obnova vodných elektrární, zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov či výmena náhrada uhoľných kotlov.

Samozrejme, na všetko sa peniaze určite nenájdu. Preto teraz nastane čas vyjednávaní, rokovaní a určovania priorít. Na to vraj máme dosť času - spomínaný 15. október, keď sme sa pôvodne mali dozvedieť celý náš plán obnovy, sa zrazu stal dátum začiatku rokovaní a čas vraj máme až do jari.

Viac sa dozviete z reportáže Martina Petra.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?