15. 01. 2021 16:47 , článok bol aktualizovaný 15. 01. 2021 20:06 | BRATISLAVA/TV Markíza, zg, TASR, TV Markíza

ZVJS: Lučanského fyzicky nikdy nepreviezli do Banskej Bystrice, iba ho strážili v nemocnici

Dôvodom bolo, že bol hospitalizovaný v ružomberskej nemocnici.

Detail dokumentu, ktorý ukázal médiám právny zástupca rodiny Lučanský - Miroslav Radačovský.
Detail dokumentu, ktorý ukázal médiám právny zástupca rodiny Lučanský - Miroslav Radačovský. Foto: TV Markíza

Splnomocnenec rodiny nebohého ex-prezidenta policajného zboru Miroslav Radačovský ukázal v piatok (15. 1.) médiám dokument, ktorý má podľa neho dokazovať, že Milan Lučanský mal byť premiestnený do ústavu na výkon väzby v Banskej Bystrici. Tvrdí, že stať sa tak malo po jeho operácii oka vo vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Zbor väzenskej a justičnej stráže potvrdil pravosť dokumentu, no nie jeho interpretáciu Radačovským. Malo ísť iba o administratívnu záležitosť a Milana Lučanského nikdy fyzicky nepreviezli do Banskej Bystrice. Prílušníci väzenskej stráže z Banskej Bystrice ho iba strážili v ružomberskej nemocnici.

Ako nám potvrdila hovorkyňa zboru Monika Kacvinská, dokument zaslali na vedomie siedmim adresátom, medzi ktorými boli aj obhajcovia a manželka zosnulého, čo potvrdzuje podľa ZVJS aj originál dokumentu, kde sú riadne uvedení.

„Z toho vyplýva, že dokument zverejnený právnym zástupcom rodiny musel byť upravovaný v časti, kde sú uvedení adresáti. M.L. bol dňa 9. 12. 2020 hospitalizovaný do Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku. Ak je obvinený premiestnený do iného zdravotníckeho zariadenia, mimo pôsobnosti Zboru väzenskej a justičnej stráže, zabezpečuje jeho stráženie najbližší ústav na výkon väzby. Z uvedeného dôvodu zabezpečovali toto stráženie v nemocnici v Ružomberku príslušníci Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica a bolo vykonané administratívne prevzatie obvineného z ústavu Prešov do ústavu Banská Bystrica. M.L. sa ale fyzicky nikdy nenachádzal v ústave Banská Bystrica," napísala v stanovisku hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

Dokument, ktorý ukázal médiám právny zástupca rodiny Lučanských - Miroslav Radačovský.
Dokument, ktorý ukázal médiám právny zástupca rodiny Lučanských - Miroslav Radačovský. Foto: TV Markíza
 

Lučanský zomrel 30. decembra 2020, deň predtým sa vo väzbe pokúsil o samovraždu. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zriadila komisiu na prešetrenie prípadu, jej prvé zasadnutie sa uskutočnilo v pondelok (11. 1.) v Bratislave.

Policajného exprezidenta zadržali a obvinili v rámci akcie Judáš. Dovedna obvinil vyšetrovateľ NAKA osem osôb. Ide o ľudí, ktorí pôsobili vo vysokých funkciách Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby a Kriminálneho úradu finančnej správy.

Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku zobrala Lučanského a ďalších štyroch ľudí 6. decembra 2020 do väzby. Deň predtým zobrala do väzby dve osoby obvinené v tejto súvislosti. Lučanský bol umiestnený v ústave na výkon väzby v Prešove, kde utrpel spomínaný úraz, o pár dní si siahol na život.

Voči Lučanskému vydal prokurátor ÚŠP 31. decembra uznesenie, ktorým zastavil trestné stíhanie. Uznesenie ešte nie je právoplatné.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?