27. 01. 2021 19:20 | ŽILINA/TV Markíza

Žilinskí sudcovia sa delili na dve kasty, na úplatných a neovplyvniteľných

Súčasťou tej prvej mala byť aj dlhoročná šéfka Krajského súdu v Žiline Eva Kyselová. Vyplýva to z uznesenia, ktoré má Televízia Markíza k dispozícii.

Žilinských sudcov delili na úplatných a neovplyvniteľných.
Žilinských sudcov delili na úplatných a neovplyvniteľných. Foto: TV Markíza

Eva Kyselová bola dlhoročná šéfka Krajského súdu v Žiline. Aktuálne je obvinená z prijímania úplatku a zneužívania právomocí verejného činiteľa. Do väzby ju poslali, aby neovplyvňovala svedkov. Vyšetrovanie tak strávi za bránami justičného paláca v Bratislave.

Kyselová podľa uznesenia, ktoré má TV Markíza k dispozícii, vzala úplatok 17-tisíc eur za to, že z titulu svojej funkcie a postavenia na Krajskom súde v Žiline vybaví a rozhodne v senáte tak, aby sa prípad vrátil súdu prvého stupňa. A tak sa aj stalo.

Ako informoval Denník N, o Kyselovej úplatku vypovedal sudca Pavol Polka, ktorý jej mal peniaze odovzdať. V tomto prípade išlo o kauzu výbuchu v centre Žiliny, pri ktorom zomreli traja nevinní ľudia. Nešťastie sa stalo koncom 90. rokov a bolo súčasťou vybavovania si účtov medzi dvoma gangami. Na jedného z členov nastražili bombu do telefónnej búdky. Tá však zabila mladého muža, ktorý do nej prišiel i manželský pár, ktorý prechádzal okolo.

Kyselová všetko odmieta. Tvrdí, že je nevinná a Polka sa vraj len snaží očierniť jej meno. Sám už sedí vo väzbe a spolupracuje s políciou.

Podľa prokurátora z dôkazov vyplýva, že Eva Kyselová bola zrejme podstatným článkom v korupčnej schéme, fungujúcej v obvode Krajského súdu v Žiline. V prípade dokázania viny jej hrozí až 12 rokov za mrežami. S vyšetrovateľmi už v tejto kauze spolupracujú viacerí obvinení, medzi nimi bývalý sudca Pavol Polka či predchodkyňa Evy Kyselovej Mária Urbanová.

Ako to vyzerá s rozpletaním dlhoročne fungujúcej korupčnej schémy na žilinských súdoch, sa dozviete z reportáže Zuzany Ferenčákovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?