13. 02. 2021 19:21 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zbor opustili stovky policajtov, pri nábore nových sa objavil nečakaný problém

Ak ho nebude vedieť rezort vyriešiť, možno sa zmení zákon.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Zdá sa, že masový odchod policajtov zo zboru sa ustálil. V januári si žiadosť do civilu poslalo 221 mužov zákona. Rezort vnútra teraz bude musieť doplniť stavy, objavil sa ale nečakaný problém.

Policajný zbor opustilo vlani takmer 1 500 policajtov. Dôvody boli rôzne. No mnoho ostrieľaných ľudí si podalo žiadosť po tom, čo sa dozvedeli, že sa im už nebudú valorizovať platy. Odbory hovorili o nenahraditeľných stratách.

„Odchádzajú nám policajti, ktorí by mali v tomto štádiu odovzdávať svoje skúsenosti a učiť mladších policajtov," tvrdil predseda odborového zväzu polície Pavol Paračka.

V napätí očakávali koľko policajtov ide preč aj z iných dôvodov. V januári si žiadosť do civilu podalo 221 zamestnancov. Odbory teší, že to nie je nejaký zvýšený počet odchodov.

Ministerstvo vnútra nám potvrdilo, že k 1. februáru bolo v rámci rezortu v služobnom pomere celkom 21 122 policajtov. Obsadenosť by teraz mala byť pod 90 percentami. To znamená, že zboru momentálne chýba viac ako 2 500 policajtov.

Pri napĺňaní stavov natrafili na problém, ktorý vznikol pri protipandemických opatreniach. Aby sa niekto dostal do zboru musí prejsť vstupnými fyzickými previerkami a zákon hovorí, že treba aj zaplávať.

„Plavárne sú zavreté. Ťažko vieme urobiť štandardný proces výberu pokiaľ nevieme urobiť, aby ten človek išiel plávať. Riešime to hľadáme alternatívne riešenia, aby to neobmedzilo prílev nových ľudí do zboru," konštatoval minister Roman Mikulec.

Týka sa to aj hasičov, ak sa to nebude dať nahradiť inou disciplínou budú musieť upraviť zákon. „Pokiaľ by to mal byť problém, že to nebudeme vedieť zmeniť, budeme uvažovať aj nad tým, aby sme zmenili legislatívu," dodal rezortný šéf.

Tému spracoval Braňo Tomaga.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?