01. 03. 2021 13:40 | BRATISLAVA/zg

Ako prežiť teroristický útok? Osvojte si päť základných pravidiel

Ak ho nahráte na telefón, ihneď materiál odovzdajte na polícii.

Centrum Viedne je uzatvorená.
Centrum Viedne je uzatvorená. Foto: TASR/Photo/Ronald Zak

Policajný zbor a NAKA pripravili päť odporúčaní týkajúce sa prežitia prípadného teroristického útoku: Uteč - Skry sa - Volaj - Počúvaj - Mysli.

Vytvorili ich na základe vlastných skúseností a dobrej praxe od zahraničných partnerov aktualizovanú verziu kampane zameranú na terorizmus. Polícia bude jednotlivé preventívne rady rozvíjať prostredníctvom grafík a statusov na sociálnych sieťach v najbližších dňoch.

Ako informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka prvá myšlienka kampane poskytuje návod, ako by sa mali občania zachovať pri teroristickom útoku.

Ako prežit teroristický útok.
Ako prežit teroristický útok. Foto: Prezídium PZ SR
 
 

Pravidlá prežitia teroristického útoku.
Pravidlá prežitia teroristického útoku. Foto: Prezídium PZ SR
 

Vycvičený policajt vs. občan.
Vycvičený policajt vs. občan. Foto: Prezídium PZ SR
 

Hrdinstvo je iba vo filme.
Hrdinstvo je iba vo filme. Foto: Prezídium PZ SR
 

Čo robiť, ak chceš pomôcť.
Čo robiť, ak chceš pomôcť. Foto: Prezídium PZ SR
 

Nemôžeš utiecť.
Nemôžeš utiecť. Foto: Prezídium PZ SR
 

Mobil na privolanie pomoci.
Mobil na privolanie pomoci. Foto: Prezídium PZ SR
 

Video z teroristického útoku nezverejňujte.
Video z teroristického útoku nezverejňujte. Foto: Prezídium PZ SR
 

Mobil a nakrúcanie útoku.
Mobil a nakrúcanie útoku. Foto: Prezídium PZ SR
 

Prvé kroky po útoku

Ak sa tak stane, každý by mal utiecť na bezpečné miesto. Ak sa to nepodarí, je nevyhnutné sa pred útočníkmi skryť a vypnúť si zvuk i vibrovanie na telefóne. Hneď ako to bude možné, treba volať políciu, ktorej stručne opíšete situáciu. Aj napriek obrovskému náporu stresu je dôležité riadiť sa pokynmi polície.

Pri úteku kričte

Hrdinské činy sú často úspešné vo filmovom prevedení, ale reálny život dokáže byť krutý. V ňom sa nedá určitý okamžik zopakovať ako pri nakrúcaní umeleckého diela. „Je vždy možné využiť daný moment a snažiť sa pomôcť iným. Napr. pri úteku z miesta výskytu ozbrojeného útočníka kričať a varovať ostatné osoby, ktoré stretnete po ceste," vysvetlil Slivka.

Mobilné telefóny a nakrúcanie útoku

Tretia myšlienka kampane sa zaoberá fenoménom 21. storočia - smartfónom. Pred časom, pripomína hovorca, sa v médiách objavili zábery chlapca, ktorý ľutoval, že sa mu vybil telefón a nemohol tak nakrúcať pohyb útočníka na Obchodnej ulici v Bratislave.

„Mobilné zariadenia síce poskytujú nekonečný rad technologických možností, no zároveň sú nebezpečným nástrojom. Túžba nakrútiť autentické zábery z prvého radu sa môže skončiť pre ich autora smrťou. Teroristi chcú zabiť čo najviac náhodných okoloidúcich," zdôraznil.

Netreba ohrozovať policajtov pri práci.
Netreba ohrozovať policajtov pri práci. Foto: Prezídium PZ SR
 

Podľa Slivku nakrúcanie a zverejňovanie pohybu útočníkov na vlastné profily na sociálnych sieťach môže ohroziť zasahujúcich policajtov. „To, že svedkovia vidia napr. jedného útočníka neznamená, že koná sám. Z úzadia mu môže dávať inštrukcie ďalšia osoba, ktorá sleduje sociálne siete a príspevky a využije to na zabíjanie ďalších nevinných ľudí," konštatoval.

Ak sa niekomu podarilo zaznamenať priebeh teroristického útoku, je dôležité ho ihneď odovzdať polícii na ďalšie vyšetrovanie, prípadne analýzu ďalšieho postupu, ak útok naďalej trvá.

 „Aj keď je situácia vo svete zlá z epidemiologického pohľadu, čo má zásadný vplyv na cestovanie, terorizmus je hrozba, ktorá nikdy nespí. Presvedčiť sme sa o tom mohli pred pár mesiacmi pri vôbec najbližšom útoku z pohľadu SR, keď k nemu došlo v neďalekej Viedni. Z preventívneho hľadiska je vhodné pravidelne opakovať naše odporúčania a byť pripravený. Síce Slovensko nie je pre teroristov krajinou takého záujmu ako iné štáty, istota sto percentnej bezpečnosti nikdy neexistuje. Navyše, Slováci cestujú po celom svete, kde je riziko útokov vyššie, takže tieto odporúčania sa určite zídu aj im,“ povedal k téme prezident Policajného zboru Peter Kovařík.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?