02. 03. 2021 09:53 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Pellegrini povedal, že sa s Čaputovou rozprával aj o úradníckej vláde

Prezidentka jasne povedala, že nemá právomoci odvolať vládu.

Prezidentka Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini.
Prezidentka Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini. Foto: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v paláci opozičného lídra strany Hlas Petra Pellegriniho 22. februára. O čom diskutovali, nechcel ani jeden z nich prezradiť. Pellegrini aj so stranou Smer zbierajú podpisy na referendum o predčasných voľbách. Líder Hlasu dokonca Čaputovú vyzval, aby vymenovala vládu odborníkov, pretože kabinet Igora Matoviča podľa neho zlyháva v boji proti pandémii.

Čaputová v relácii Na telo ale jasne povedela, že nemá ústavné právomoci na to, aby odvolala vládu. Môže tak urobiť len po návrhu predsedu vlády. K takému kroku zatiaľ neprišlo.

Pellegrini pre Hospodárske noviny naznačil, o čom sa v prezidentskom paláci rozprával s hlavou štátu. Povedal, že spolu strávili dostatočne dlhý čas a prebrali všetky vnútropolitické záležitosti. Vraj jej ozrejmil, ako myslel výzvu na demisiu vlády. Je si vedomý, že prezidentka nemá právomoc na odvolanie vlády, ale mohla by tak konať až potom, čo by demisiu podal premiér, alebo by nedôveru vyslovil vláde parlament.

Pellegrini chce, aby v prípade, že dôjde k pádu vlády, vymenovala Čaputová úradnícku vládu, teda vládu odborníkov. Nová vláda by mala podľa neho vzísť z parlamentných volieb, ktoré budú podľa neho skôr ako v riadnom termíne roku 2024.

Dotkli sa vraj všetkých otázok vrátane pandémie, spoločenskej situácii v krajine, referenda aj petície za vypísanie referenda.

Pellegrini v rozhovore pre Hospodárske noviny tiež uviedol, že Richard Sulík by bol lepším ministrom zdravotníctva ako Marek Krajčí. Komentoval tak Sulíkov návrh, že po Krajčím môže prebrať rezort práve on.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?