02. 03. 2021 12:52 , článok bol aktualizovaný 02. 03. 2021 16:34 | BRATISLAVA/mm

Remišová hovorí o reálnej hrozbe rozpadu koalície, v strane sa vraj rozpráva aj odchode z vlády

Za ľudí v krátkom čase upustil Miroslav Kollár a Tomáš Valášek.

Vicepremiérka Veronika Remišová.
Vicepremiérka Veronika Remišová. Foto: TASR

Najprv Miroslav Kollár, potom Tomáš Valášek. Zo strany Za ľudí postupne odchádzajú poslanci. Dôvodom nie je stranícka politika, ale nespokojnosť s vládnutím Igora Matoviča. Predsedníčka strany Veronika Remišová už hovorí o reálnej hrozbe, že sa rozpadne koalícia.

„Nechcem byť súčasťou koalície, ktorá je pripravená očkovať ľudí neregistrovanou vakcínou. Strana Za ľudí to vidí rovnako, ale na rozdiel odo mňa je pripravená v koalícii pokračovať," skonštatoval Tomáš Valášek.

Rozhorčenie nad spôsobom, akým bol Sputnik privezený neskrýva ani samotná líderka strany Veronika Remišová.

„Odchod Tomáša Valáška ma veľmi mrzí a bude nám chýbať. Mrzí ma o to viac, že práve strana Za ľudí vetovala ako jediná vo vláde nákup neregistrovanej vakcíny Sputnik V a preto rozumiem jeho frustrácii a chápem, že už ho to nebaví. Bolo absolútne nevhodné a nedôstojné, ako vakcínu premiér Matovič nakúpil a vítal," uviedla Remišová vo svojom stanovisku.

Valášek síce vo svojom vyjadrení spomenul, že strana pokračuje ďalej v koalícii, nemusí to byť však celkom isté. V hre je podľa Remišovej aj rozpad koalície.

„Som znechutená a sklamaná nielen ja, ale aj viacerí členovia našej strany. Na jednej strane vidíme obrovské zlyhania v manažmente pandémie a v očkovacej stratégii, ktorá odsúva starých a chorých, na druhej strane je reálne riziko rozpadu vládnej koalície a návrat Fica s Pellegrinim. O tomto diskutujeme v strane a musíme prijať zásadné rozhodnutie," uviedla.

Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka strany Za ľudí Mária Kolíková bola priamejšia a pripustila, že hrozí rozpad poslaneckého klubu Za ľudí. Situáciu označila za vážnu.

„Takáto situácia, ktorá sa vyskytne a čelí jej politická strana, že sa jej ako keby rozpadal poslanecký klub, je veľmi vážna a musíme sa s tým veľmi dobre vnútrostranícky vyrovnať," odpovedala na otázky novinárov na utorkovej tlačovej konferencii.

„Týmto otázkam vnútorne čelíme," skonštatovala s tým, že vedenie strany čaká v utorok diskusia.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že strana Za ľudí je na križovatke a momentálne sa rozhoduje, či má zmysel ešte zotrvať v koalícii.

Oslovili sme aj predsedníčku parlamentného klubu Janu Žitňanskú, či má informácie o tom, že sa stranu chystajú opustiť ďalší poslanci a či sama nezvažuje odchod, ale doteraz nám na otázky neodpovedala. Rovnakú otázku sme položili aj poslancovi Jánovi Benčíkovi, tiež sa nevyjadril.

Vedenie SaS zvolal aj Richard Sulík, ktoré sa bude rozprávať o všetkých možných alternatívach. Aj o odchode z vlády. „Na stôl musí ísť prakticky všetko," uviedol Sulík v relácii Na telo plus. Viac sme sa tejto téme venovali TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?