02. 03. 2021 17:33 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prezidentka o Sputniku: Rešpektujem rozhodnutie ľudí zaočkovať sa ňou, ale odporúčať ju nebudem

Očkovanie neregistrovanou a nepreverenou vakcínou považuje riaditeľka ŠÚKL za veľmi rizikové.

Prezidentka Zuzana Čaputová a riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Zuzana Baťová.
Prezidentka Zuzana Čaputová a riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Zuzana Baťová. Foto: facebook/Zuzana Čaputová

Použitie ruskej vakcíny Sputnik V nie je prejavom odvahy či dôkazom diplomatického úspechu. Je to skôr rezignácia na pravidlá, ktorými sa v medicínskych otázkach riadime a ktoré garantujú najvyššie štandardy bezpečnosti pre ľudí.

Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na stretnutí s riaditeľkou Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Zuzanou Baťovou. Otvorenou otázkou podľa hlavy štátu ostáva, či tento krok nakúpenia Sputnika nezhoršil možnosti SR zapožičať si od európskych partnerov už registrované vakcíny.

Podľa prezidentky je očkovanie naša cesta k normálnemu životu. Myslí si však, že dôveru v očkovanie nezvýši ponuka jednej neregistrovanej vakcíny pre určitú skupinu ľudí. „Dôveru môže zvýšiť len jasný a odborne pripravený očkovací plán, zrozumiteľný systém prihlasovania na očkovanie, jednotný systém náhradníkov a ponuka bezpečných vakcín," zdôraznila Čaputová.

Ampulky s ruskou vakcínou Sputnik V.
Ampulky s ruskou vakcínou Sputnik V. Foto: TASR/AP
 

Baťová očkovanie neregistrovanou a nepreverenou vakcínou považuje za veľmi rizikové. Podľa jej slov ústavu, ktorý je najvyšším garantom kontroly liečiv, doposiaľ stále nedoručili výrobnú dokumentáciu nevyhnutnú na oboznámenie sa s kvalitou a bezpečnosťou vakcíny. Baťová tvdí, že to nie je bežná situácia, v histórii inštitúcie ide o precedens.

„Som za ochranu životov všetkými dostupnými a bezpečnými vakcínami. Som za korektný prístup k ľuďom, politickým partnerom, aj partnerom v medzinárodných spoločenstvách. Budem rešpektovať rozhodnutie ľudí, ktorí sa vakcínou Sputnik V dajú dobrovoľne zaočkovať, ale k jej masívnemu použitiu vyzývať nemôžem, keďže vakcína neprešla riadnym a medzinárodne vyžadovaným procesom, ktorý by garantoval jej bezpečnosť. Zodpovednosť za prípadné neželané účinky použitia tejto vakcíny sa povolením ministra zdravotníctva prenášajú na ošetrujúcich lekárov. V prípade tejto vakcíny tu však nie je žiadna zodpovedná autorita, ktorá by jej bezpečnosť garantovala," tlmočil slová hlavy štátu jej hovorca Martin Strižinec.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?