07. 04. 2021 19:41 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bývalý sudca Najvyššieho súdu neprijal trestný rozkaz za smrteľnú nehodu

Pozostalí zúfalo čakajú na spravodlivosť už takmer tri roky.

Spôsobil smrteľnú nehodu, s rozsudkom však nesúhlasil.
Spôsobil smrteľnú nehodu, s rozsudkom však nesúhlasil. Foto: TV Markíza,

S podmienečným trestom nesúhlasil. Dnes už bývalého sudcu Najvyššieho súdu trestným rozkazom uznali vinným v prípade smrteľnej dopravnej nehody. Viliam Dohňanský podal odpor, vyšetrovanie považuje za nezákonné. Pri čelnej zrážke neďaleko Levíc prišiel o život otec malej dcérky. Pozostalí zúfalo čakajú na spravodlivosť už takmer tri roky.

Prípad nehody, ktorej aktérom bol vtedajší sudca Najvyššieho súdu Viliam Dohňanský, sledujeme od samého začiatku. Bol máj 2018, keď sudcovo BMW predbiehalo pri obci Hontianske Trsťany kombajn. Nestihlo však manéver dokončiť a nasledovala zrážka s protiidúcou Octaviou.

Pri nehode zomrel vodič Octavie, 43-ročný Juraj, ktorý bol otcom vtedy iba 1,5-ročnej dcérky. Dohňanskému sa nič vážne nestalo, alkohol mu v krvi nenamerali. Kto čakal rýchle vyšetrovanie, bol na omyle.

Dlhé mesiace sa čakalo na znalecký posudok, sudcu obvinili až po vyše roku a ďalší rok trvalo, kým podal prokurátor obžalobu. Dohňanskému navyše počas vyšetrovania nezadržali ani len vodičský preukaz.

Bývalý sudca už na Najvyššom súde nepojednáva, vlani v januári si prerušil výkon funkcie a odišiel do dôchodku. Minulý rok v októbri padlo v prípade konečne prvé rozhodnutie. Levický súd trestným rozkazom uznal sudcu vinným a uložil mu dvojročný trest s podmienečným odkladom na tri roky. Zároveň mu na štyri roky zakázal šoférovať. Dohňanský trest neprijal a kládol odpor.

Čo prekvapilo pozostalých a kam sa prípad posunul, sa dozviete z reportáže Reného Medzihradského.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?