19. 04. 2021 13:01 | SLOVENSKO/tvnoviny.sk, TASR

OBRAZOM: Takto sa po štyroch mesiacoch otvára Slovensko

V prevádzkach, zoo alebo kostole musíte mať negatívny test.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: koláž: tvnoviny.sk foto: TASR

Od pondelka (19. 4.) platia nové výnimky zo zákazu vychádzania. Cesta do prírody a na individuálnu rekreáciu je možná aj medzi okresmi s podmienkou najviac sedemdňového negatívneho testu v prípade okresu vo štvrtom stupni varovania.

 

Navštíviť možno obchody, múzeá, galérie, knižnice, zoologické, botanické záhrady, plavárne. Otvárajú sa kurzy autoškoly, umožnili sa návštevy bohoslužieb, plavární a športovísk. Väčšina nových výnimiek je podmienená negatívnym testom.

Znovuotvorenie zoo v Košiciach.
Znovuotvorenie zoo v Košiciach. Foto: TASR
 

Bez testu je v čase od 5.00 do 20.00 h možný nákup nevyhnutných životných potrieb, napríklad potravín, drogérie, liekov či pohonných látok. Rovnaké podmienky budú platiť aj pri návšteve bohoslužieb.

Veriaci počas svätej omše v kostole Zvestovania Pána (Františkánsky kostol) v Bratislave .
Veriaci počas svätej omše v kostole Zvestovania Pána (Františkánsky kostol) v Bratislave . Foto: TASR
 

Do maloobchodných predajní alebo prevádzok je potrebný negatívny najviac sedemdňový test. Preukázať sa ním treba aj na plavárni alebo inej vodnej ploche, v múzeách, galériách, knižniciach, botanických záhradách či zoo, ale aj na kurze v autoškole. Všetky aktivity sú obmedzené od 5.00 do 20.00 h.

Otvorená predajňa železiarstva v Košiciach.
Otvorená predajňa železiarstva v Košiciach. Foto: TASR
 

Časovo obmedzený je tiež pobyt v prírode a individuálny šport, pohybovať sa však možno aj mimo okresu. V čiernych okresoch je potrebný test, aktuálne sa to netýka žiadneho. Vyžaduje sa tiež pri individuálnej rekreácii či rekreácii členov spoločnej domácnosti.

Otvorené kvetinárstvo v Košiciach.
Otvorené kvetinárstvo v Košiciach. Foto: TASR
 

Alternatívou k negatívnemu testu je očkovanie proti ochoreniu COVID-19. V prípade mRNA vakcíny sa bude akceptovať 14 dní po druhej dávke, pri vektorovej vakcíne musia uplynúť štyri týždne po prvej dávke. Test nepotrebujú ani osoby zaočkované prvou dávkou, ktoré prekonali v posledných 180 dňoch ochorenie COVID-19 a majú o tom potvrdenie. Náhradou testu je tiež potvrdenie o prekonaní ochorenia nie staršie ako 180 dní. Výnimku z povinného testu majú tiež osoby, ktorým ho zdravotný stav alebo kontraindikácia neumožňuje absolvovať.

Zákaz vychádzania platí do odvolania, najneskôr do konca núdzového stavu, teda uplynutím 28. apríla 2021. Medzi 1.00 a 5.00 h neplatí.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?