25. 07. 2021 09:15 , článok bol aktualizovaný 25. 07. 2021 18:09 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Parlament schválil zákon o zvýhodňovaní očkovaných. Neočkovaní budú mať zadarmo testy

Minister Lengvarský poďakoval koalícii.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Parlament schválil novelu zákona, ktorá v prípade zhoršenia epidemickej situácie zvýhodní zaočkovaných ľudí. Pri vstupe do prevádzok sa ľudia budú musieť preukazovať covidpasmi. V nich bude zaznamenané, či je človek očkovaný, alebo prekonal COVID-19.

Zo 133 prítomných poslancov hlasovalo za 77.

Nezaočkovaní sa budú musieť testovať. Sme rodina presadila, aby boli antigénové testy zadarmo.

Pred novinárov sa postavili predstavitelia všetkých štyroch koaličných strán spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Ten poďakoval poslancom za konštruktívny prístup.

„Touto novelou sa nič závažné nemení, je to len príprava na to, aby sme v zhoršenej situácii, ktorá môže nastať, mohli udržať v prevádzke wellnescentrá, reštaurácie a všetky ďalšie podniky, takisto, aby mohla fungovať kultúra a šport,“ povedal Lengvarský.

K opatreniam, ktoré budú vyžadovať preukazovať sa covidpasom alebo testom však pristúpia hygienici až vtedy, keď sa situácia zhorší. Aktuálne je celé Slovensko v zelenej, teda najlepšej fáze.

Novela dáva hlavnému hygienikovi právomoc vyžadovať od ľudí pred vstupom do prevádzok ako reštaurácie, divadlá, kiná alebo kaderníctva doklad o očkovaní alebo testovaní. Bez potvrdenia budete môcť vstúpiť do základných prevádzok ako potraviny, drogéria či výdajne zdravotníckych pomôcok. Už dnes je v COVID automate podobná podmienka. Napríklad, pri vstupe do aquaparkov potrebujete 24-hodinový negatívny antigénový test alebo 72-hodinový PCR test. Očkovaným stačí potvrdenie o očkovaní.

 

Čítajte tiež: Jasný odkaz lekára Sabaku Slovákom: Nenechajte sa oklamať politikmi, ktorí sa chcú vrátiť ku korytu

Proti očkovaniu naďalej protestuje hŕstka ľudí pred parlamentom. Opozičný Smer podá podnet na Ústavný súd.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?