16. 09. 2021 07:00 , článok bol aktualizovaný 16. 09. 2021 10:04 | BRATISLAVA/TV Markíza

Očkovať alebo neočkovať deti od 5 do 11 rokov? Jasná odpoveď pediatrov

Diskusiu spustilo nedávne vyhlásenie ministra zdravotníctva.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Rodičia už niekoľko dní živo diskutujú a volajú svojim pediatrom s otázkou, či očkovať alebo neočkovať deti od 5 do 11 rokov. Štát totiž ohlásil, že tu bude táto možnosť. Pokiaľ ale máte zdravé dieťa, pediater ho zatiaľ nezaočkuje.

Živú diskusiu rodičov odštartovala nedávna tlačová konferencia ministra zdravotníctva. Vladimír Lengvarský na nej ohlásil, že na Slovensku bude možné proti Covidu zaočkovať aj deti od 5 do 11 rokov.

„Očkovanie je dobrovoľné na žiadosť rodiča, sú tam isté skupiny diagnóz, alebo diagnózy, keď očkovanie je odporúčané a musí byť stále schválené pediatrom, prípadne iným odborníkom,“ uviedol vtedy minister zdravotníctva.

„Keď to médiá pustili, myslím vo štvrtok večer minulý týždeň, tak v piatok sme tu mali veľmi veľa telefonátov,“ povedala nám pediatrička Jozefa Jurigová.

Ministerstvo zdravotníctva ale nespustilo očkovanie v novej vekovej kategórii. Pre 5 až 11-ročných ho ešte neschválila ani Európska lieková agentúra. Na Slovensku má teraz ísť o výnimočné prípady.

„Ak je dieťatko choré, očkovanie by mu mohlo pomôcť v ochrane jeho zdravia, častokrát v mnohých prípadoch pri vážnych ochoreniach aj pred smrťou,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Toto očkovanie určite nie je plošným očkovaním. Budeme očkovať deti po veľmi, veľmi vážnom zvážení u detí, ktoré sú chronicky choré, u ktorých by ochorenie Covid znamenalo  veľmi veľké riziko,“ uviedla pediatrička, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva spresnila, o ktoré ochorenia pôjde. „Pôjde o nasledujúce okruhy - neurovývinové ochorenia, chronické pľúcne ochorenia, závažné poruchy imunity, aktívne onkologické ochorenia, tiež chronické srdcové zlyhávania, pľúcna hypertenzia a následne vážna forma anémie.“

Očkovanie je mimoriadne povolené od minulého štvrtka. Podávať sa má vakcína od Pfizeru v tretinovej dávke v porovnaní s dospelými. Robiť sa to bude v presne určených centrách. Ich spustenie je podľa našich informácií už iba otázkou dní. Doteraz tak nezaočkovali ešte nikoho. Takýchto detí môže byť na Slovensku rádovo niekoľko, maximálne desiatky.

Slovensko sa stalo jednou z mála krajín, ktorá povolila očkovanie takto malých detí. Podobne v rizikových prípadoch to robí aj Izrael. Plošné povolenie nastane, až keď to schváli Európska lieková agentúra.

Ak by nejaký rodič chcel zaočkovať svoje dieťa, ktoré nespadá do tejto kategórie, v tejto chvíli to nebude možné.

Pozrite si reportáž Zuzany Javorovej.

 

Celé stredajšie Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?