05. 10. 2021 10:19 , článok bol aktualizovaný 08. 10. 2021 11:21 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Na bývalého šéfa operatívcov NAKA Jána Kaľavského vydali zatykač

Čelí závažným obvineniam.

Ján Kaľavský.
Ján Kaľavský. Foto: Polícia SR

Na bývalého šéfa operatívcov NAKA Jána Kaľavského vydali európsky aj medzinárodný zatykač. TV Markíza to potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu.

„Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a dňa 01. októbra 2021 vydal na Mgr.J.K., obvineného z pokračujúceho zločinu prijímania úplatku a iné, príkaz na zatknutie, ako aj Európsky a Medzinárodný zatýkací rozkaz," uviedla Katarína Kudjáková. O zatykači rozhodol sudca Ján Hrubala.

Po Kaľavskom sa zľahla zem

Ján Kaľavský čelí závažným obvineniam, úplatky mal brať aj od muža s prezývkou Tiger. Zohral kľúčovú úlohu aj pri obvinení jeho exkolegov, vyšetrovateľov z NAKA. Bol agent, ktorého na nich nasadila inšpekcia.

Po Kaľavskom sa však zľahla zem. Policajtom sa doteraz neprihlásil. S klientom nehovorila ani jeho advokátka, ktorú na zastupovanie oslovila Kaľavského manželka. Vraj ani ona nevie, kde sa nachádza. Údajne je v zahraničí.

Doposiaľ jeho meno verejnosť veľmi nepoznala. No vo vojne v bezpečnostných zložkách má, zdá sa, kľúčovú úlohu. Ján Kaľavský je pre jednu časť inšpekcie dôležitý svedok a agent v jednej osobe, pre druhú zase obvinený zo závažných zločinov. Roky pracoval pre policajný zbor, teraz má na krku stíhanie pre prijímanie úplatkov, zneužívanie právomocí a marenie spravodlivosti.

Detaily obvinenia

Podľa dozorového prokurátora nejde o jeho jednorazové zlyhanie. „Obvinený mal prijať úplatok najmenej v piatich prípadoch, k zneužívaniu právomoci malo dôjsť z jeho strany viac ako desaťkrát, marenie spravodlivosti sa mu pripisuje v najmenej troch prípadoch,“ povedal Dalibor Skladan, hovorca generálnej prokuratúry.

„Predpokladám, že tá jeho obhajoba bude v tom, že on jednoducho nespáchal tú trestnú činnosť, ktorá mu je kladená za vinu. Sťažnosť bola podaná v lehote,“ povedala pre televíziu Markíza advokátka Jána Kaľavského Eva Mišíková.

Vinia ho aj z toho, že mal vynášať informácie za úplatky známemu svedkovi Petrovi Petrovovi alias Tigrovi.

„Malo tam ísť o nejaký telefón a nejaké minimálne sumy, ale z toho, čo viem z predchádzajúcej obhajoby môjho klienta, on mal od Petra Petrova požičaných 5-tisíc euro, ktoré mu aj vrátil. Peter Petrov u neho fungoval ako jeho informátor,“ dodala Mišíková.

Pán X aj Tiger

Ján Kaľavský už raz obvinený bol. Preto sa zo zboru porúčal. V máji nám povedal, že nevie, čo bude robiť. „Prácu si nájdem, nie som hlúpy, viem po francúzsky,“ tvrdil. Stíhanie mu vtedy nakoniec zrušila generálna prokuratúra. Aj vtedy mu pripisovali zneužívanie právomocí. Jeho trestná činnosť mala spočívať v prezrádzaní informácií z pripravovaných akcií. Na zozname mal mať aj Petra Košča, ktorého prezývajú Pán X.

„V živote som nevynášal informácie, ja som bol policajt pomaly 20 rokov,“ dodal Ján Kaľavský v máji tohto roka. No a zrejme niekedy v tomto období sa z neho stal agent a kľúčový svedok, ktorého spolupráca s inšpekciou vyústila v obvinenia voči jeho exkolegom z NAKA. Mal chodiť po kanceláriách a nahrávať si ich. Spúšťačom malo byť stíhanie jedného z informátorov - Petra Košča alias Pána X.

Vyšetrovatelia NAKA skončili vo väzbe

„Ján Kaľavský mi dňa 24.3.2021 ráno o 6.00 h telefonoval cez aplikáciu Signal a uviedol mi, že je pod vplyvom alkoholu, keďže jeho kolegovia robili domovú prehliadku u jeho priateľa ...Petra Košča ...uviedol, že toto svojim kolegom nedaruje, ...a že sa im pomstí, nájde si svedkov a zabezpečí ich trestné stíhanie,“ vypovedal Peter Petrov alias Tiger ešte 13. septembra.

No a práve v ten istý deň zadržala inšpekcia štyroch vyšetrovateľov NAKA, teda Kaľavského bývalých kolegov z tímu Očistec, ktorí odhaľovali tie najcitlivejšie korupčné kauzy za posledné mesiace. Vyšetrovateľov minulý týždeň prepustili na slobodu. Vo väzbe strávili 15 dní. Krajský súd navyše konštatoval, že ich stíhanie bolo neopodstatnené. Spochybnil tak všetky obvinenia.

Pátrane po Jánom Kaľavskom už zverejnili aj v systéme pátrania.

Údaje v databáze.
Údaje v databáze. Foto: Patros
 

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Zuzana Ferenčáková. Pozrite si jej reportáž, ktorú spracovala do Televíznych novín.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?