14. 10. 2021 19:26 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nedostatok adBlue na Slovensku nehrozí, ubezpečujú dve ministerstvá

Problém by sa dal vyriešiť jednoducho, ale nelegálne – vypnutím softvéru.

AdBlue.
AdBlue. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nedostatok adBlue podľa rezortu hospodárstva nebude. Štát pripravuje plán, ako sa prípadnej kríze vyhne. Aj rezort dopravy verí, že nedostatok prídavnej látky pre moderné dízle je len krátkodobý. Číra kvapalina sa však míňa už aj na čerpacích staniciach. Najväčší výrobca v Európe ju pre vysoké ceny zemného plynu stále vyrába len v minimálnych množstvách.

Ak nezlacnie zemný plyn, nebudú vyrábať čpavok, bez čpavku nebude močovina adBlue. Najväčší výrobca tohto aditíva v Európe Duslo Šaľa stále vyrába len technické minimum. Po tom, čo výrobu obmedzil aj nemecký výrobca a úplne zastavil poľský podnik, začali veľkí dopravcovia zháňať močovinu, aby nemuseli odstaviť 50 percent kamiónov, autobusov a dodávok po celom Slovensku. Adblue nielenže zdraželo, ale chýba už aj na niektorých čerpacích staniciach. Najväčšia sieť na Slovensku hovorí, že ešte nejaké zásoby majú.

Slovnaft tvrdí, že na ich čerpacích staniciach zatiaľ adBlue dostupné je, avšak nevylučujú, že keď ho bude nedostatok, tak na niektorých staniciach môže byť jeho krátkodobý výpadok.

Rezort dopravy situáciu sleduje a neustále je v kontakte aj s veľkými dopravcami. Situáciu s výpadkom močoviny majú vraj pod kontrolou.

Richard Sulík z ministerstva hospodárstva dokonca tvrdí, že nie je dôvod na paniku.

Problém s nedostatkom adBlue by sa dal vyriešiť veľmi jednoducho, ale nelegálne, a to vypnutím softvéru v autách. To však rezort dopravy neodporúča nikomu.

Viac v reportáži Braňa Tomagu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?