16. 10. 2021 19:28 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zlodeji v Bratislave sa do bytu vlámu aj cez kvalitné dvere. Odborníci radia, ako chrániť svoj byt

Lúpežníci sú v dnešnej dobe šikovní a prelomia aj bezpečnostné dvere.

Zlodeja zachytila kamera vnútri bytu.
Zlodeja zachytila kamera vnútri bytu. Foto: TV Markíza

Sú tak vycvičení, že sa do bytu vlámu aj napriek kvalitným dverám. Po Bratislave sa znovu pohybujú zlodeji, ktorí vykrádajú byty bez použitia násilia. Odborníci sa zhodujú v jednom - dobré dvere dnes už zrejme na ochranu majetku nestačia.

Vlámačky vraj prichádzajú vo vlnách. V určitom období sa podľa odborníka objaví skupina ľudí, ktorá sa špecializuje na konkrétny typ bezpečnostných vložiek.

„Sú to inteligentní ľudia, ktorí hľadajú spôsob, ako to prekonať a skôr alebo neskôr všetko sa dá prekonať,“ hovorí manažér výrobcu bezpečnostných dverí Ľubomír Bejdák.

Súhlasí s ním aj bývalý kriminalista Matej Snopko. „Doba ukazuje, že jediná neprekonateľná zámka je zámka na kuríne, pretože tú nedokážu sliepky otvoriť, ostatné zámky sa otvoriť dajú, nech sú akékoľvek, ide len o to, aký šikovný a vzdelaný je zlodej,“ hovorí Snopko.

Od polovice júla polícia eviduje viac ako 20 vlámaní v rôznych častiach Bratislavy. Posledné prípady sú z minulého víkendu. Vo väčšine prípadov sa jednalo o bezpečnostné dvere s bezpečnostnými vložkami aj vyšších tried, ktoré mali tzv. jamkové kľúče.

Zlodeji ukradli šperky, hodinky aj peniaze. „V súčasnosti sa pohybujú po celej Európe gangy, mnohokrát rumunských zlodejov, ktoré vykrádajú byty a predávajú šperky po celej Európe,“ upozorňuje Snopko.

Dvere si preto treba dobre všímať. Ak na nich zbadáte nálepky, môže to byť znamenie. Polícia totiž v minulosti zistila, že zlodeji si takto označovali byty, ktoré neskôr vykradli. Často im to uľahčujú aj ľudia.

Dbať treba na viaceré vecí. Dvere napríklad nestačí len zabuchnúť. Treba ich zamknúť na viackrát. Polícia zo skúsenosti radí vymeniť aj bezpečnostné vložky, pri ktorých sa kľúče vyťahujú vo vodorovnej polohe.

Bejdák má ešte jeden tip. Digitálne kukátko má v sebe záznam, pomocou ktorého viete odhaliť, či sa vám niekto motal predo dvermi, alebo sa pokúšal vaše dvere odfotiť či označiť.

Viac sa dozviete v reportáži Zuzany Holienčíkovej.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?